← Усі матеріали

Новий закон про перевірки бізнесу: як підготувати компанію та ФОП до державного нагляду

Автор
Ваш Юрист
  • Закон України № 4840-IX від 8 квітня 2026 року заново структурує правила державного нагляду та контролю за бізнесом.
  • За даними картки законопроєкту Верховної Ради, закон було повернуто з підписом Президента 8 травня 2026 року, а юридичні медіа вже використовують його як актуальний привід для обговорення майбутніх перевірок.
  • Основний масив нового закону вводиться в дію після припинення чи скасування воєнного стану. Водночас бізнесу варто готувати документи й внутрішні процедури вже зараз, бо частина перехідних правил прив'язана до воєнного стану та рішень Кабміну.
  • Закон окремо закріплює права суб'єкта господарювання: перевіряти посвідчення та направлення, залучати третіх осіб, подавати пояснення й заперечення, оскаржувати рішення та дії контролюючого органу.
  • Це не універсальний закон для всіх видів контролю. Податковий, митний, валютний та низка інших видів контролю мають спеціальні правила, тому перед будь-якою перевіркою потрібно визначити її правову підставу.

Для бізнесу перевірка рідко починається в день приходу інспектора. Зазвичай вона починається раніше: з річного плану, повідомлення, електронного кабінету, скарги, припису або внутрішнього документа, який підприємство не встигло привести до ладу. Саме тому новий Закон України № 4840-IX про державний нагляд важливий не лише для юристів, а й для власників, директорів і ФОП.

Станом на 11 травня 2026 року діє воєнний стан, а отже більшість положень нового закону ще не стала робочою процедурою для щоденних перевірок. Але помилка бізнесу - чекати першого візиту інспектора. Краще вже зараз підготувати карту ризиків, відповідальних осіб, порядок допуску, шаблон заперечень до акта та зрозумілий маршрут для юридичного супроводу.

Що саме змінює Закон № 4840-IX

Новий закон замінює стару модель Закону № 877-V про державний нагляд у сфері господарської діяльності, але не миттєво. У прикінцевих положеннях Закону № 4840-IX зазначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування, а вводиться в дію з дня припинення чи скасування воєнного стану, крім окремих положень.

Практичний висновок: бізнесу не варто писати в документах, що вся нова процедура вже повністю застосовується до кожної перевірки. Коректніше перевіряти дату, сферу контролю, спеціальний закон, рішення Кабміну на період воєнного стану та конкретні перехідні положення.

У Законі № 4840-IX з'являються або деталізуються кілька речей, які варто закласти у внутрішні політики бізнесу:

  1. Інтегрована інформаційно-комунікаційна система державного нагляду. Через неї планується обмін інформацією та документами.
  2. Особистий електронний кабінет суб'єкта господарювання і посадової особи контролюючого органу.
  3. Ризик-орієнтований підхід, рейтинг суб'єктів господарювання та можливість звернутися щодо перегляду ступеня ризику.
  4. Аудит стану діяльності суб'єкта господарювання як превентивний інструмент без застосування санкцій за сам факт аудиту.
  5. Деталізований перелік прав бізнесу під час перевірки, включно з правом не надавати пояснення щодо питань, які не стали підставою позапланового заходу.

Це добре лягає на практику постійного юридичного супроводу бізнесу: перевірку легше пройти, коли документи, повноваження відповідальних осіб і алгоритм комунікації підготовлені до конфлікту, а не під час нього.

Які перевірки не варто змішувати в одну процедуру

Одна з найважливіших норм для підприємця - сфера дії закону. Закон № 4840-IX прямо передбачає, що він не поширюється на низку видів контролю: податковий, митний, валютний, бюджетний, фінансовий нагляд, контроль у сфері конкуренції та інші спеціальні сфери.

Тому перше питання до інспектора або контролюючого органу має бути не «що ви хочете перевірити?», а «на підставі якого закону і в межах якої процедури ви дієте?». Від відповіді залежить усе: строки, документи, підстави допуску, форма акта, порядок заперечень та судова юрисдикція.

Наприклад, якщо йдеться про ДПС, ПДВ, РРО чи податкові повідомлення-рішення, це вже зона спеціального податкового регулювання і податкової практики. Якщо перевірка стосується ліцензійних умов, безпеки, охорони праці, захисту прав споживачів або іншої господарської сфери, потрібно окремо перевіряти, чи застосовується загальний закон про державний нагляд і які спеціальні правила його доповнюють.

Права бізнесу під час перевірки: що зафіксувати в інструкції

Стаття 20 Закону № 4840-IX містить перелік прав суб'єкта господарювання. Для практики важливі не самі формулювання, а те, чи вміє бізнес ними користуватися без конфлікту на вході.

В інструкції для директора, адміністратора магазину, офіс-менеджера або відповідального працівника варто передбачити такі кроки:

  1. Перевірити службове посвідчення інспектора та посвідчення або направлення на захід.
  2. Звірити назву суб'єкта, адресу, сферу контролю, тип заходу, дату початку й завершення, підстави та перелік питань.
  3. Якщо захід позаплановий, перевірити, чи є погодження відповідного органу, коли воно потрібне за законом.
  4. Забезпечити присутність уповноваженої особи бізнесу або адвоката, якщо це можливо без штучного перешкоджання перевірці.
  5. Не давати усних пояснень «на ходу» щодо питань, які не входять до предмета перевірки.
  6. Просити копії документів, фіксувати час прибуття, склад перевіряючих, перелік витребуваних документів.
  7. Подавати зауваження або заперечення до акта письмово, з доказами та датами.

Водночас право на недопуск не варто використовувати емоційно. Якщо підстава для перевірки законна, а документи оформлені належно, безпідставний недопуск може створити окремий ризик відповідальності. Саме тому перед відмовою у допуску бажано швидко отримати юридичну оцінку документів.

Обов'язки бізнесу: де найчастіше виникає ризик

Стаття 21 Закону № 4840-IX визначає й обов'язки суб'єкта господарювання. Бізнес має не створювати перешкод законній перевірці, забезпечити присутність уповноваженої особи, виконувати законні вимоги щодо усунення порушень, надавати документи та пояснення в межах закону, отримувати акт і припис.

Ризик зазвичай виникає у трьох ситуаціях.

Немає уповноваженої особи. Інспектор приходить, директор у відрядженні, адміністратор не знає, що підписувати, а бухгалтер працює дистанційно. У підсумку бізнес або пропускає важливі зауваження, або створює вигляд недопуску.

Документи розпорошені. Частина договорів у бухгалтера, частина актів у менеджера, частина наказів у старій пошті. Коли контролюючий орган просить документи, бізнес не може швидко показати повну картину.

Акт підписують без зауважень. Підпис без заперечень не завжди позбавляє права на захист, але ускладнює позицію. Якщо є незгода з фактами, строками, складом перевірки або висновками, це краще фіксувати одразу або у встановленому порядку після отримання акта.

Аудит стану діяльності: коли це може бути корисно

Окрема новела - аудит стану діяльності суб'єкта господарювання. За статтею 24 Закону № 4840-IX він проводиться за зверненням бізнесу і має превентивну мету: виявити та усунути недоліки без застосування санкцій за сам факт такого аудиту.

Особливо цікавою ця процедура може бути для бізнесу, який постраждав від збройної агресії, руйнувань, надзвичайної ситуації або відновлює діяльність. Закон передбачає можливість одноразового безоплатного аудиту органом державного нагляду для окремих категорій суб'єктів за визначених умов.

Але аудит не слід сприймати як «індульгенцію». Перед зверненням потрібно оцінити, яку сферу перевірятимуть, які документи будуть відкриті, чи немає паралельних ризиків у податковій або договірній площині, і як потім виконувати рекомендації.

Як підготуватися вже зараз

Навіть якщо основна частина Закону № 4840-IX запрацює після припинення чи скасування воєнного стану, підготовка бізнесу може починатися сьогодні.

Мінімальний чеклист:

  • визначити, які органи потенційно можуть перевіряти ваш бізнес;
  • розділити податкові, трудові, ліцензійні, санітарні, пожежні, споживчі та інші ризики;
  • призначити відповідальну особу і резервну особу на випадок перевірки;
  • оформити довіреність або наказ про повноваження представника;
  • створити папку «перевірка»: реєстраційні документи, дозвільні документи, накази, договори, журнали, політики, контакти юриста;
  • налаштувати офіційні електронні канали, які бізнес реально моніторить;
  • підготувати шаблон журналу подій перевірки: час, особи, документи, вимоги, відповіді;
  • заздалегідь визначити, коли залучати адвоката і хто приймає рішення про недопуск або заперечення.

Якщо перевірка вже перейшла у спір, варто залучати команду, яка працює з судовими спорами, оскільки помилки в акті, приписі, строках оскарження або доказах можуть вирішити справу ще до судового засідання.

Типові помилки під час державного нагляду

Вважати, що мораторій під час воєнного стану повністю захищає від усіх перевірок. Постанова Кабміну № 303 справді стосується припинення заходів державного нагляду на період воєнного стану, але має винятки та змінювалася. Крім того, не всі види контролю підпадають під однакові правила.

Не читати предмет позапланової перевірки. Якщо підстава одна, а інспектор фактично перевіряє інші питання, це потрібно фіксувати. Закон № 4840-IX окремо закріплює право не надавати відповіді та матеріали щодо питань, які не стали підставою позапланового заходу.

Підписувати акт без фактичної перевірки змісту. Акт потрібно читати не формально, а як майбутній доказ. Важливі дата, час, склад комісії, перелік документів, опис порушення, посилання на норму, докази, зауваження бізнесу.

Змішувати юридичний супровід і «перемовини на місці». Домовленості без письмової фіксації часто не допомагають у спорі. Краще одразу вести комунікацію так, щоб її можна було використати в адміністративному або судовому оскарженні.

Що важливо для клієнта

Новий закон не означає, що завтра всі перевірки бізнесу відбуватимуться за повністю новою процедурою. Але він показує напрям: більше електронної комунікації, більше ризик-орієнтованого планування, більше формальних прав і обов'язків, які потрібно вміти застосовувати.

Для клієнта головне - не чекати конфлікту. Якщо бізнес має зрозумілий порядок допуску, уповноважену особу, зібрані документи, юридичний контакт і шаблони заперечень, перевірка перестає бути кризою та стає керованою процедурою.

FAQ

Чи вже діє новий закон про перевірки бізнесу? Закон № 4840-IX набирає чинності після опублікування, але основна частина вводиться в дію з дня припинення чи скасування воєнного стану. Окремі положення мають спеціальні строки, тому потрібно перевіряти конкретну норму та дату.

Чи можна не допустити інспектора до перевірки? Так, але лише за законних підстав: наприклад, немає належних документів, суб'єкт не включений до плану для планового заходу, перевищено строки або перевіряються питання поза підставою позапланового заходу. Безпідставний недопуск може створити ризики для бізнесу.

Чи стосується цей закон податкових перевірок? Закон № 4840-IX прямо не поширюється на податковий контроль. Податкові перевірки потрібно аналізувати за Податковим кодексом України та спеціальними правилами, включно з воєнними обмеженнями й винятками.

Що робити, якщо акт перевірки вже складено? Потрібно швидко перевірити строки для заперечень або оскарження, зміст акта, докази контролюючого органу, повноваження інспекторів і відповідність процедури. Не варто чекати припису чи штрафу, якщо порушення процедури видно вже в акті.

Коли варто звернутися до адвоката

Звернутися до адвоката варто до перевірки, якщо бізнес працює у регульованій сфері, має ліцензії, дозвільні документи, складну структуру договорів або вже отримував приписи. Після початку перевірки юридична допомога особливо потрібна, якщо є сумнів у підставах допуску, інспектор виходить за межі предмета перевірки, вимагає надмірний обсяг документів або складає акт із висновками, з якими бізнес не погоджується.

Джерела / правова база