Наш сучасний світ настільки непередбачуваний та сповнений сюрпризів, що часом не знаєш, як себе вести в тій чи іншій ситуації. От, наприклад, Ви стикнулися з несправедливістю по відношенню до Вас з боку поліцейського. Ви знаєте, що Ви праві, але як це довести. Як при неналежному відношенні взяти під контроль ситуацію. Куди і до кого звертатися, коли на Вас висипали купу “приємностей” – далі в статті.

Незаконні дії. Типи

Активні дії. До них слід віднести неналежне спілкування. Це можуть бути образи, лайка та ін.; поверхнева перевірка чи огляд; неправомірна перевірка документів.

Бездіяльність. У тих випадках, коли ігнорується усна заява щодо правопорушень, не надається допомога у небезпечній ситуації та ін. А це може понести за собою загрозу для суспільства. Якщо Ви вирішили подати скаргу, то слід у прокуратуру, відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу. Ви пишете заяву про скоєний злочин (стаття 365 Кримінального кодексу про перевищення повноважень і обов’язків на службі).

Куди і як звертатися

Скарги можна розділити на два види – це загальна і процесуальна. Перша – це тоді, коли по відношенню до Вас діяли незаконно або ж зовсім ніяк не діяли. З цією скаргою слід звертатися до керівника поліції чи СБУ. Також можна звернутися усно, зателефонувавши на 102 або за номером call-центру – 0800500202.

Процесуальна – коли Ви є учасником кримінального чи адміністративного провадження. Клопотання на неправомірність дій або навпаки Ви маєте подати, керуючись вимогами процесуального законодавства. Про це – у ст. 267 КУпАП та гл. 26 (ст. 303–313), відповідно і в КПК.

Окрім того, не є зайвим звернутися до прокуратури, надіславши копію листа.

У випадку побиття, катування, погроз розправи, безпідставне утримування, необхідно відразу йтидо прокуратури, написати заяву до Держбюро розслідувань.

Коли чекати відповіді

Заяву повинні розглянути терміново (до 15 днів). Можуть продовжити термін до місяця, однак заявник має бути повідомлений.

Як бути у випадку відмови

Буває й таке, що у відділенні поліції скаргу приймати не збираються. Варто знати, що поліція не має права відмовляти чи відкладати справу в зв’язку зі святами чи неробочим днем тощо. Посилатися можна на ст. 12 Закону України “Про Національну поліцію”.

Незважаючи ні на що правоохоронці зобов’язані невідкладно й цілодобово приймати заяви. Про це йдеться в п. 1, розд. 2 Інструкції, затвердженої Наказом №1377 МВС України. Разом з тим, повинні у письмовому вигляді повідомляти заявника про результати перевірки, прийняте рішення.

Як висновок, коли Вам говорять, щоб Ви йшли у той район, де сталася подія, це є неприпустимим.

Варто знати:

  1. Якщо незадоволений рішенням чи діями стосовно скарги – можна звернутися до суду.
  2. Звернення можна подати як індивідуально, так і колективно. Щодо неповнолітніх – скаргу подають їх законні представники. Так само заяву може написати й трудовий колектив, організація, якщо це поручення потерпілої особи.
  3. Доцільно, коли потерпілого залучають до службової перевірки.

Як писати скаргу

  • У “шапці” заяви вказується адресат (контакти та відомості про керівників поліції розміщені на сайті npu.gov.ua)/ Варто ставити копію в прокуратуру.
  • Зазначається ПІП, адреса (анонімність не допускається). За бажанням можна вказати телефон.
  • По центру пишеться “Скарга” на незаконні дії працівників поліції.
  • Перший абзац – описується суть звернення (такого то числа до мене вчинили незаконні дії і т. д.). Викладається у вільній формі. Краще – чіткими реченнями. Від слів типу “можливо” варто відмовитись. Тут повинна бути конкретика.
  • Якщо є відомості про поліцейського-порушника, краще про це вказати. Порада: запам’ятати номер жетона (нагрудний знак). За ним можна провести ідентифікацію правоохоронця. При наявності свідків – вища гарантія ефективного розгляду.
  • Наступний абзац – своєрідне нагадування поліції, що вони повинні розглянути скаргу. Вказати законодавство.
  • Підпис, дата.

Отже, не варто боятися поліцейського, при цьому не слід провокувати, лаятися та розмахувати руками. Спокійно, без зайвих слів вкажіть на те, що по відношенню до Вас діють незаконно. Нехай знають, що Ви людина в “курсі”. Коли ж ситуація вийшла з-під контролю – дивитися вищенаписане.

Інформацію про консультування з питань прав громадян, Ви можете отримати на сайті.

Незаконні дії поліцейських: як поскаржитися