Звільнення – це припинення трудових стосунків між працівником і роботодавцем у трудовому праві. Згідно пункту 4 статті 40 Кодексу законів про працю України, у власника чи уповноваженого є право розірвати трудовий договір за прогул без поважних причин. В тому числі, коли працівника немає на роботі понад 3 години. Звільнення за прогул – це один із видів дисциплінарного стягнення. Інший – догана (ст. 147 КЗпП).

А за кожне порушення можна застосовувати лише одне таке стягнення. У разі, коли працівникові раніше виписували догану, то при такому ж самому порушенні звільнити не можуть. Загалом, звільняти потрібно, дотримуючись чітких законних правил.

Звільнення за прогул. Порядок дій

Прогулом не вважається тоді, коли працівник не на своєму робочому місці, проте знаходиться на території підприємства.

Аби уникнути недорозумінь, слід чітко прописати робочий режим. Визначити ж у внутрішньому трудовому розпорядку. Загалом, про правила розповісти працівникові ще до початку його роботи, під час працевлаштування.

З’ясування причин і пояснення

Перед тим, як приймати відповідне рішення, потрібно з’ясувати причини відсутності співробітника. Іншими словами, встановити факт. Це зробити нескладно. Можна подзвонити працівникові чи його родині. Також прийти додому; надіслати лист із повідомленням про пропозицію пояснити, чому відсутній.

Відсутність співробітника можна зафіксувати автоматичною пропускною системою чи позначити в табелі (у разі ведення обліку в табелі чи коли ставляться позначки в журналі відвідувань перед приходом на робоче місце). Факт відсутності потрібно задокументувати. Це можна зробити в акті. Далі підписати комісією (не менш ніж 3 особи).

Перш ніж накладати дисциплінарне стягнення (звільнення), працівник повинен письмово пояснити, чому був відсутнім. Якщо відмовляється вказати причини прогулу, то варто скласти акт відсутності.

Письмові пояснення співробітник може надати, коли прийшов на роботу після прогулу, так і за своїм місцем проживання.

За статтею 148 КЗпП, застосовувати таке стягнення, як звільнення можна тоді, коли виявили проступок і не пізніше 1 місяця з того моменту. Накладати ж можна не пізніше півроку з того дня, коли був вчинений проступок. Якщо на підприємстві є первинна профспілкова організація, то необхідно згода цього органу.

Оформлення

При звільненні за прогул потрібен наказ. Звільнення оформлюють на підстав наказу про накладення дисциплінарного стягнення та протоколу профспілкового органу. Коли ж співробітник так і не прийшов на роботу, його звільнять останнім днем, коли він виконував трудові обов’язки. При цьому видається наказ із пізнішою датою.

У той день, коли видається наказ, відправляється копія працівникові. А також надсилається лист-пропозиція забрати трудову книжку та отримати всі виплати.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Зміна причин звільнення через суд.

Звільнення за прогул: алгоритм дій і порядок оформлення