У 2 статті 39 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” йдеться, громадянин України, призваний на строкову військову службу, за призовом при мобілізації, на особливий період тощо має певні гарантії. Мова йде про гарантії працівникам. У Держпраці вкотре наголошують, що за працівниками, яких призвали служити та захищати країну, зберігається робоче місце. Разом з тим, посада та середній заробіток. Для таких працівників передбачено грошове забезпечення за рахунок коштів Держбюджету України. Про це в Законі України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Про незаконне звільнення військовослужбовця – далі.

Звільнення військовослужбовця. Як відновити незаконно порушені права?

Далі реальний приклад того, що звільнення відбулось незаконно.
Військовослужбовця із Дніпра Максима Присяжнюка звільнили з роботи на Придніпровській залізниці (ПАТ “Укрзалізниця”). Сталося це під час участі в бойових діях на Донбасі. Чоловік ситуацію так не залишив. Більше 1,5 року була судова тяганина та врешті-решт він зміг довести своє незаконне звільнення.

Останнім рішенням було на користь бійця. Його прийняла касаційна інстанція — Верховний суд України. За рішення взялись суди трьох інстанцій і як наслідок – воно є остаточним і оскарженню не підлягає.

За військовослужбовцем, який підписав контракт із армією, лишається робоче місце із зарплатнею. Справа є показовою. Адже в “Укрзалізниці” намагалася створити прецедент, посилаючись на те, що ситуація в них непоодинока.

Стосовно українського законодавства, то вказано не зовсім точно. В одному законі описують “особливий період”, в іншому говориться про “надзвичайний стан”.

Присяжнюка звільнили з підприємства у 2017 році. І це одразу після того, як дізнались про контракт із армією. Чоловік повернувся додому із зони АТО. Звернувся до суду із заявою.  У залі суду сторона позивача наголошувала на статтю з трудового законодавства – збереження робочого місця та виплата середньої зарплатні військовим в “особливий період”. Мова йшла про статтю 119 Кодексів законів про працю — “Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків”.

У свою чергу сторона відповідача наполягала на тому, що “особливого періоду” в Україні немає. А відповідно до статті 36 Кодексів законів про працю, підстава для звільнення – призов або вступ працівника на військову службу.

Звільнення військовослужбовця. Те, що суперечить законності

Подібна ситуація була і у Львові, проте з жінкою. Суд також обрав сторону військовослужбовця, яку незаконно звільнив роботодавець. Львівським окружним адмінсудом були підтверджені правомірні дії ГУ Держпраці Львівщини щодо захисту трудових прав жінки-військовослужбовця. Громадянка звернулася із заявою до Держпраці. У ній вказала, що уклала контракт на проходження військової служби та про те, що її трудові права ймовірно порушують. Жінка працювала у Регіональній філії «Львівська залізниця» ПАТ «Українська залізниця».

Після цього працівники Держпраці провели позапланову перевірку на підприємстві. Там дійсно виявили відповідні порушення. Зважаючи на це, інспектором був винесений припис. Останній зобов’язував РФ “Львівську залізницю” ПАТ «Українська залізниця» усунути порушення.

У відповідь на це підприємство звернулося до суду з проханням визнати протиправність дій Державної праці. Тим самим скасувати припис. Як результат – Львівський окружний адмінсуд встановив, що дії Держпраці були правомірними, а звільнення – незаконним.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Зміна причин звільнення через суд.

Звільнення військовослужбовця: як відновити трудові права?