Ліквідація підприємства та припинення його діяльності тягне за собою різні наслідки. Один із них – звільнення працівників. Отже, читайте далі – який порядок звільнення працівників, як провадяться виплати та що робити далі.

Господарський кодекс передбачає такі причини ліквідації суб’єктів господарювання:

  • Ініціатива власників чи правонаступників;
  • Закінчення терміну створення чи досягнення мети, що передбачалася;
  • Банкрутство підприємства, визнане судом;
  • Скасована державна реєстрація.

Для того, щоб правильно оформити документи для ліквідації підприємства, вам може знадобитися кваліфікована допомога юристів.

Якщо ж обставини складаються так, що припинення діяльності – єдине і безповоротне рішення, то варто звернути увагу на особливості звільнення працівників.

Трудовим договором передбачено його розірвання у разі ліквідації установи, де він складений. Розривати такий документ може сам власник або ж уповноважений орган.

Для такого звільнення передбачені певні особливості. Наприклад, те, що хоча звільнення не може бути здійснене в період непрацездатності працівника чи тоді, коли він у відпустці, у разі ліквідації підприємства дані застереження не діють.

В день, коли працівника звільняють, йому зобов’язані видати трудову книжку та копію наказу про звільнення. Також з ним проводять розрахунок.

У випадку ліквідації підприємницької діяльності установа повинна провести такі виплати:

  • Заробітна плата за час звільнення, що був відпрацьований;
  • Грошова компенсація, що передбачається за не використану відпустку;
  • Вихідна допомога, що вираховується з виплат за останні два місяці роботи.

У випадку визнання підприємства банкрутом діють такі правила. Тоді, коли відкривається процедура ліквідації, органи управління установи втрачають свої уповноваження і не можуть розпоряджатися своїм майном. Цю роль перебирає на себе ліквідатор.

Він зобов’язаний повідомити працівників про їхнє звільнення. Гроші звільненим працівникам сплачуються із коштів, отриманих від продажу майна чи отриманого кредиту.

Визначена черговість, за якою задовольняються вимоги кредиторів. Спочатку виплачуються заборгованості заробітної плати за останні три місяці роботи до банкрутства, а також компенсації за не використані та додаткові відпустки, допомоги у зв’язку із ліквідацією підприємства, а отже припиненням трудових відносин.

І тільки потім задовольняються вимоги вкладників довірчих товариств та інших осіб, чиє майно було залучене до установи.

Отже, бачимо, що виплати працівникам провадяться у першу чергу.

Однак, працівникам не варто боятися такого звільнення, якщо вони зареєстровані у службі зайнятості. Адже такій категорії гарантується право одержати допомогу по безробіттю, що виплачується на 8 день звільнення. Розмір таких виплат залежить від стажу та кваліфікації працівника. Проте варто пам’ятати, що допомога надається на 360 днів.

Також є категорії, що їм повинні надати нові робочі місця в обов’язковому порядку. До них належать жінки у період вагітності та жінки з дітьми до 3 років, матері-одиначки з дітьми до 14 років, опікуни та батьки, що виховують дітей без допомоги матері, постраждалі працівники внаслідок аварії на ЧАЕС.

Робота їм надається відповідно до досвіду трудової діяльності.

У ліквідації є свої наслідки: звільнення працівників та виплати