Насамперед, варто зазначити, що договір найму житла укладається в письмовій формі, згідно зі статтею 811 Цивільного кодексу України. Оформляючи орендні відносини, в договорі мають бути наступні умови: найменування та реквізити сторін; термін укладення договору оренди житла; права, обов’язки та відповідальність сторін; розмір, спосіб і строки внесення плати за оренду; умови дострокового розірвання договору найму; технічні дані орендованого нерухомого майна. Не зайвим буде прописати й відповідальність за оплату комуналки; проведення косметичного чи капремонту, можливість проживання з орендарем інших. Виходячи з цього, закон не обмежує в списку умов. На який термін можна орендувати квартиру, які права має квартирант та обов’язки – в нашій статті.

Знімне житло. Права й обов’язки квартиранта

Термін дії сторони визначають самостійно. Коли ж строк не прописали, договір вважається укладеним на 5 років. Наймачі, які уклали договір на короткий термін (до 1 року) мають правові обмеження. Зокрема, не можна переукладати договір і допускати до проживання інших осіб.

У квартирантів є право:

  • використовувати орендовану квартиру за призначенням;
  • підселювати тимчасових мешканців і здавати житло в суборенду (за згодою орендодавця та при укладенні договору на понад 1 рік);
  • вимагати відшкодування збитків, заподіяної життю чи здоров’ю при неналежному чи небезпечному стану житла;
  • наполягати на зменшенні розміру орендної плати, якщо квартиранта якість погіршилась.

Крім того, квартиру можна обладнувати (напр. встановити кондиціонер). Проте так звані поліпшення умов життя робляться лише за згодою власника. Разом з тим, існує право переукласти договір на новий термін.

Обов’язки орендаря:

  • здійснювати поточний ремонт житлового приміщення;
  • своєчасно і в повному обсязі платити за житло;
  • не перешкоджати орендодавцю проводити перевірку квартири;
  • компенсувати збитки та усунути пошкодження, якщо їх зробив квартирант;
  • вчасно оплачувати комунальні послуги (якщо в договорі не прописане інше);
  • не здійснювати без згоди Орендодавця перебудову та перепланування житла.

Стосовно тривалого періоду оренди, за комуналку платить орендар (якщо інше не вказане в договорі). За законодавством сторони самостійно визначають, хто сплачуватиме кошти за комунальні послуги.

Як розірвати договір оренди?

Договір оренди – це угода сторін, яка може бути розірвана як за ініціативою орендодавця, так і орендаря. Квартирант має право в будь-який час відмовитися від договору, але письмово і з попередженням – за 3 місяці.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.

Знімне житло: які права та обов’язки має квартирант?