У Конституції України (ст. 47) йдеться, що у кожного є право на житло. Громадянин може будувати, купувати нерухомість, брати її в оренду. Такі умови створює держава. Разом з тим, право користуватись житлом з’являється тоді, коли є на це законні підстави (Цивільний кодекс, г. 28). Щодо членів сім’ї власника, то відповідне право регулює ЦК, ст. 405, Житловий кодекс, ст. 156; орендаря – ст. 810 ЦК, ст. 61 ЖК тощо.

Нерідко виникають ситуації, коли особа зареєстрована, а не проживає багато років. До прикладу, колишній чоловік/дружина, які не живуть по прописці. При цьому не хочуть самостійно виписуватися, тобто змінювати місце реєстрації. Для Вас це стає проблемою, адже платити за додатку комуналку доводиться Вам. Що робити в такій ситуації, яким чином зняти з реєстрації – далі в статті.

Житлове право. Як зняти з місця реєстрації?

Для цього передбачені два шляхи розвитку. Перший – це добровільне зняття. Другий – судовий порядок.

Добровільна згода є найшвидшим шляхом вирішення питання. Для цього необхідно до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (за місцем знаходження житла) подати заяву. Звернутися також можна до Центру надання адмін послуг (потрібно сплатити адміністративний збір – 0,0085 розміру м. з/п.

Якщо в особи немає можливості подати заяву самостійно, то це може зробити її законний представник (потрібні документи, які підтверджуватимуть таке право).

Після подання заяви та документів, у той же день орган повинен прийняти рішення щодо зняття з реєстрації, або відмовити у цьому. Відповідні відомості вносяться у паспорт.

Варто вказати, що відповідно до ст. 6 ЗУ “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, поряд із зняттям реєстрації є таке право, як реєстрація нового місця проживання.

Зняття з реєстрації члена сім’ї та іншої особи

У ЖК йдеться, що до членів сім’ї власника житла належать чоловік/дружина, їх діти та батьки; співмешканці та ті, хто ведуть спільне господарство на одній території.

Якщо особа не погоджується самостійно знятися з реєстрації, то власник звертається до відповідних органів, подаючи заяву та документи (підтвердження факту, що є власником – інформаційна довідка, свідоцтво про право власності).

До того ж, у будь-який час власник може звернутися до суду. Підтвердження такого права зазначене в позиції Судової палати у цивільних справах Верховного суду України (справа № 6-709цс16). Коли вже судове рішення прийняте, то власник із ним і заявою може йти до виконавчого органу за місцем знаходження.

Щодо виселення члена сім’ї, то якщо він не користується житлом більше року (без поважних причин), то втрачає на нього право (ЦК, ст. 405).

У такому випадку, якщо житло в приватній власності, то після спливу 1 року або якщо в державній чи комунальній, то після 6 місяців, коли особа припинила проживати, власник має право звернутись до суду.

До заяви слід додати такі документи:
  • довідку про склад сім’ї;
  • рішення суду;
  • свідоцтво про розірвання шлюбу (факт того, вже не є членом сім’ї).

Коли ж документів немає, а особа ніким не приходиться, то можна посилатись на Житловий кодекс, ст. 64 і 156. У статтях зазначено, що до членів сім’ї власника житла належать дружина (чоловік), їх діти і батьки, а також особи, які вони постійно проживають спільно з власником і ведуть з ним господарство.

Другою підставою є те, що особа понад рік проживає за іншим місцем реєстрації та не веде спільного господарства з власником.

Окрім того, існують позовні вимоги (ст. 7 ЗУ). Зняття з реєстрації здійснюють у день, коли звернувся заявник. Підставою є заява, судове рішення про позбавлення права користуватися житлом, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Підставою може стати свідоцтво про смерть, паспорт або паспортний документ, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або ж легалізований документ про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави. А в прохальній частині потрібно вказувати вимогу «позбавлення права користування житловим приміщенням».

Отже, відповідно до законодавства, власник житлового приміщення має право вимагати усунення перешкод для виселення (зняття з реєстрації) особи, яка не проживає на одній території з власником протягом певного періоду.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Виселення і припинення реєстрації.

Житлове право: як зняти з реєстрації особу, яка не проживає?