Відповідно до даних соцопитування, проблема забезпечення житлом актуальна для 72,7% молоді. З них 93,4% вважають, що держпрограми потрібні, а 83,7% готові брати в них участь. Така статистика за минулий рік. Хто має право отримати квартиру через державні програми, як це зробити – далі в статті.

Житлове право. Доступні квартири для молоді

28 листопада 2017 року Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву відновив програму Доступне житло. Програма ж фактично не працювала 2 роки через те, що не фінансувалась. У фонді кажуть, що актуальність цієї програми проаналізували, тому й вирішили модернізувати.

житло

У кого є право?

На сьогодні поліпшення житлових умов потребують й такі категорії, як атовці та переселенці. Проте розмір оплати держави за будівництво (придбання) доступного житла для всіх категорій різний. До прикладу, для громадян частина допомоги становить 30%. Для учасників АТО і внутрішньо переміщених осіб – 50%. Іншу половину вартості квартири особа повинна погасити самостійно. Зробити це необхідно протягом 15 днів.

При цьому враховують площу – 21 кв. м. загальної площі на 1 людину + 10,5 кв. м. на сім’ю; не більше граничної вартості квадратного метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування житла.

У програмі Доступне житло не має вікових обмежень. Тобто взяти участь може людина будь-якого віку.

Попри те дохід не повинен перевищувати 5-ти середніх зарплат у регіоні (якщо в грудні 2017-го в столиці середній дохід людини становив 14 035 грн, то загальний на сім’ю не має перевищувати 70 175 грн на місяць.

Квартирний облік не потрібен

Нині не потрібно в обов’язковому порядку ставати на квартирний облік. До відновлення програми, щоб стати її учасником треба було обов’язково перебувати на квартирному обліку. Тепер разом з черговиками взяти участь у програмі можуть і громадяни без свого житла або ж ті, в яких квартирна площа менше 13,65 кв. м на людину.

Загалом, програма ще не почала діяти – не обрали об’єкти і забудовників. Орієнтовно це відбудеться у другому кварталі нинішнього року.

Після того, як перевірили, чи є в особи право стати учасником програми, то можна збирати документи. До того ж, потрібне підтвердження факту необхідності поліпшення житлових умов.

Якщо це квартирний облік, то довідка з квартирного обліку. Якщо учасники є переселенцями, то слід надати довідку з Єдиного держреєстру нерухомості.

житло

Документи потрібно віднести до регіонального управління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву. На місці електронний автомат видасть талончик з номером черги. Просидіти ж можна і 6-7 годин.

Після поданих документів дані потрапляють до єдиного електронного реєстру. Тут з’являється можливість переглянути свою історію, а також відстежити порядок черги. Далі – викличуть і запропонують обрати житловий об’єкт, а після – підписати договір із забудовником і з Держмолодьжитлом про управління коштами.

У держави ж є 5 днів на внесення своєї частини. А в особи – 15 днів. Коли якраз у цей період не вистачає коштів, то можливість надають наступному за списком. З черги не видаляють і людина залишається на своєму місці.

Іпотека

Є можливість погасити свою частку за допомогою іпотеки. Держмолодьжитло підписало меморандум з двома банками – Укргазбанк і Глобус. Список банків не кінцевий. Глобус надає кредит від 6 місяців до 5 років. Максимальна річна відсоткова ставка, розрахована за методикою НБУ = 92,4%.

Скільки чекати?

У разі народження малюка на момент очікування своєї черги та коли родині належить житло вже іншою площею, то особа повинна подати відповідні документи до регіонального управління Держмолодьжитло, де внесуть зміни й нададуть більшу квартиру.

На сьогодні більше 3 тисяч осіб зареєстровані в регіональних управліннях. Цього ж року грошей вистачить далеко не на всіх – лише на 457 сімей. Очікувати своєї черги насправді можна й 5 років, якщо фінансування буде на такому ж рівні.

Пільгове молодіжне кредитування

Поряд із програмою Доступне житло є й Пільгове молодіжне кредитування. На даний момент 10 тисяч сімей вже зареєструвалися для участі у ній. Кредит можуть взяти українці до 35 років строком до 30 років з відсотковою ставкою до 3%.

 

Перший внесок становить не менше 6% від вартості житла. Ці кошти вносяться двома частинами. Перша – коли укладається кредитна угода. Друга – під час остаточних розрахунків протягом 10 днів після отримання техпаспорту квартири. Площа квартири не має перевищувати 21 кв. м на людину, 10,5 на сім’ю.

Тим, хто не має перспектив найближчим часом отримати кредит, пропонують іншу програму – Кредит зі статутного капіталу, де діюча процентна ставка становить 14,1% річних.

Загалом, участь можна взяти в декількох програмах одночасно. Проте коли скористаєшся однією, автоматично втрачається право на інші.

Якщо вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.

Житлове право: хто може придбати квартиру за держпрограмою та як це зробити?