З кожним роком все більше громадян відмовляються від послуг житлово-експлуатаційних організацій і беруть управління спільним житлом у власні руки, тобто створюючи об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Однак і для них прописані деякі табу на законному рівні.

За законом створене ОСББ може керувати будинком, однак є свої нюанси. Які – далі в статті.

Житлове право. Табу для ОСББ

Таке об’єднання повинн відповідати ряду кваліфікаційних вимог Кабміну, “мати матеріально-технічну базу та інвестиційний потенціал”.

Попри те, що ідея створення ОСББ має безліч плюсів, в Україні такий рівень управління багатоквартирними будинками вже має негативний досвід.

Створення ОСББ не завжди може привести до підвищення якості житлово-комунальних послуг

ОСББ мають обмежений перелік компетенції. До прикладу, парковки. Об’єднання може претендувати лише на ті, що є частиною житлового будинку. Коли ж паркувальні місця є окремою спорудою, то як би не хотіло об’єднання, право ніхто не зафіксує.

Не так давно на столичній Оболоні стався випадок, який показує, як робити не можна.

На Героїв Сталінграда знаходиться багатоповерховий будинок № 4. Багатоквартирний “новобуд” протягом більш ніж 10 років обслуговувався ТОВ “Експлуатаційна компанія”. Згодом мешканці будинку вирішили створити ОСББ “Оазис-4”. І таким чином товариство “Експлуатаційна компанія” перестала обслуговувати житловий будинок. Після того, як ОСББ отримали на нього права, нове управління вирішило забрати ще й паркінг.

Будинок і підземний паркінг є різними та самостійними об’єктами. Це підтверджується відповідними документами, зокрема – акти введення в експлуатацію, акт передачі будинку з балансу забудовника на баланс товариства.

Одразу ж виникає питання, чи може ОСББ “Оазис-4” претендувати на паркінг.

Про що говорить українське законодавство?

Відповідно до українського Закону, мешканці будинку можуть створити ОСББ (як і зробили) на базі лише багатоповерхового будинку, а також стати співвласниками нежитлових приміщень, які є в будинку.

Проте є паркінг, який не відноситься до цієї багатоповерхівки і в цьому випадку створення ОСББ неможливе, так само, як і ведення управління такого об’єкту.

До того ж, такої організаційної форми просто не існує в класифікаторі організаційно-правових форм господарювання. Тому зареєструвати як юридичну особу не можна й для ОСББ цей об’єкт заборонений законом.

Крім того, власники паркомісць не можуть брати участь у голосуванні при створенні ОСББ. Адже паркінги – це окремі об’єкти, тому голоси власників машиномісць враховуватися не будуть.

Загалом, думки мешканців будинків під керівництвом ОСББ нерівнозначні. Дехто “за”, бо вважає, що таким чином витрати на житлово-комунальні послуги стануть меншими. Частина ж каже, що це рейдерське захоплення з боку об’єднання.

У вищеописаній ситуації ОСББ, не маючи відношення до паркінгу, почало збирати у власників паркомісць гроші. Звичайно, що таке нікому не сподобається. Тим більше, використання маніпуляцій, типу нас більше…

У прокуратурі на цей рахунок кажуть, що дії ОСББ визнали незаконними й відкрили кримінальне виробництво. Тепер посадовим особам ОСББ загрожує до 10 років позбавлення волі. Хоча такої неприємної ситуації можна було уникнути, вчасно проконсультувавшись з юристами і ознайомившись із українськими законодавчими актами.

Якщо Вам необхідна юридична підтримка, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.

Житлове право: чого не слід робити, коли створюєш ОСББ?