У Кабінеті Міністрів України прагнуть запровадити нові правила оренди нерухомого майна. Все для того, щоб вивести цей ринок із так званої тіні. Нині ж квартирні власники не декларують доходи, відповідно не сплачують податки. При цьому орендарі часто залишаються безправними. Відомо, що в документі хочуть прописати таке поняття як “знімне житло”, яким чином туди вселяються, виселяються та як вирішуються спірні моменти. Поки проект лише на стадії розробки. Тому способи покарання тих, хто не хоче виходити з “тіні” поки невідомі. Новий законопроект, над яким працює уряд, кардинально змінить особливості оренди житла в Україні. Як саме – далі в статті.
Житлове право. Оренда нерухомості по-новому
За словами експертів, в законі пропишуть не лише визначення, а й вимоги до знімного житла. На сьогодні існує 2 способи “легалізації” оренди. Підписавши договір, власник має вказати дохід у податковій декларації. Або ж ріелтор, який брав участь в угоді, повинен подати в своїй звітності відповідну інформацію.
Правильно оформлений договір захищає як орендаря, так і орендодавця. У документі має бути не лише опис меблів і техніки, а й умови, в яких вказати строки розірвання договору, компенсація за можливі збитки, термін внесення орендної оплати тощо.
Коли можна виселити квартиранта?
Відповідні питання нині регулює Цивільний кодекс. Це означає, що виселити квартиранта практично можливо лише через суд.
За законом розірвати договір можна, коли квартирант не платить більше півроку. Разом з тим, якщо власник вирішив продати житло, а родичі негайно заселитися. Проте необхідне попередження – за 2 місяці.
Стосовно податків, прибуток від здачі нерухомості в оренду має обкладатися прибутковим податком (18%) і військовим збором (1,5%). До прикладу, з орендною квартирою вартістю 10 тисяч гривень до бюджету необхідно буде заплатити близько 2 тисяч.
З офіційним договором оренди в квартиранта з’являється можливість отримання тимчасової реєстрації, оформлення субсидії в найманому житлі і захист своїх прав. Крім того, не можна виселяти мешканця взимку, це роблять правоохоронці чи виконавча служба.
Закордонне правило
У більшості європейських країн для оренди житла потрібне підтвердження своєї платоспроможності. Деякі орендарі просять сплатити одразу трьох чи шестимісячну суму, внести заставу. Інші – показати довідку про доходи, листи-рекомендації. В деяких країнах в орендованому житлі живуть до 70% населення. До прикладу, в США є прибуткові оселі, де квартири не здають молодим і сімейним із дітьми. Чи навпаки будинки, в яких живуть лише молоді.
Будівельна дерегуляція
У 2017-му було зроблено декілька кроків, зокрема спростили дозвільні процедури. Були ситуації, коли забудовник починав роботи по декларації під індивідуальне будівництво, насправді ж зводив багатоповерхівку. Така схема тепер неможлива. До того ж, готуються зміни до Житлового кодексу. Вже створили робочу групу для напрацювання маршрутної карти задля доступнішого житла. Сьогодні країна підтримує атовців і вимушених переселенців. На думку експертів, муніципальні програми мають працювати більш активно.
Нагадаємо, що Київ віднесли до 10-ки європейських міст із найдорожчою орендою житла.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Виселення і припинення реєстрації за місцем проживання.