Нині все більше людей користуються так званою послугою, як оренда квартири. Для когось це зручний спосіб життя, а для декого є необхідністю. Оголошень “зняти квартиру” – маса, проте серед справжніх орендодавців є й ті, що видають себе за них, тобто шахраї. Часті випадки саме у разі зняття квартири подобово, коли “господар” забравши гроші різко кудись зникає. Коли вже знайшов житло, прагнеш, щоб усе було законно, маючи на меті захистити свої права та інтереси. Це стосується обох сторін. Про що потрібно знати, коли підписуєш договір – далі в статті.

Житлове право. Як вберегти себе від брехні – поради

Перевірка орендодавця, його повноваження

Необхідно переконатись, що маєте справу саме з власником. Часто видають себе за них маклери, родичі власника чи довірені особи.

Підписувати договір вони не можуть, це не законно, якщо не мають необхідних документів. У такому разі власник повинен надати таким особам відповідні повноваження. Їх можна оформити як спеціальну довіреність або ж це може бути доручення, договір на представництво.

Окрім вищевказаного, слід перевірити наявність справжнього права власності на житло. Самому це зробити складно. Тому краще звернутись за порадою до юриста.

Уважно підписувати акт приймання-передачі

Це – факт передачі квартири в користування в належному стані.

Як показує практика, через деякий час орендодавець починає висувати претензії щодо псування майна, пропажі деяких речей і т. д. Аби цього уникнути, краще підписати відповідний акт приймання-передачі (опис майна, що передається, вказати меблі, техніку, цінні речі). Разом з тим, варто зазначити їхній стан. Орендар же може зробити елементарну фотофіксацію.

Обговорення умов перегляду плати за оренду

Це зробити варто, адже буває, коли орендодавець через 1-2 місяці піднімає орендну плату. А керується тим, що все дорого. Тому і відбувається свого роду маніпулювання. Для цього на початку необхідно звернути увагу на умови перегляду розміру орендної плати. Орендодавець може підняти плату, але в такому випадку в договорі має бути зазначено, чому та за яких умов.

Право на продовження договору

Часто коли орендар не знає, як довго житиме в орендованій квартирі. Варто звернути увагу на термін цього права. Якщо він є занадто коротким, то можна передбачити умову щодо наявності переважного права перед іншими продовжити оренду на новий строк.

Домовитись із власником про порядок оплати комуналки

У договорі слід чітко розмежити орендну плату з комунальними послугами. З господарем потрібно обговорити варіанти оплати. Можливо Вам зручніше платити за комуналку самому, а не чекати поки прийде неочікувана заборгованість. В будь-якому разі можна домовитись із господарем.

Неприємності можна зустріти на кожному кроці. Але часто ми самі собі їх створюємо. Аби уникнути пасток у цьому напрямку, варто знати свої права, бути уважним і не піддаватись маніпуляціям. Якщо є можливість, то краще заручитись підтримкою юриста під час підписання договору оренди квартири.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.

Житлове право: на що варто звертати увагу, коли підписуєш договір оренди квартири?