Жителів українських багатоповерхівок в різних містах почали попереджати про списання їхніх будинків з балансу ЖЕКів, міністерств, держапідприємств і органів місцевого самоврядування. Такі оголошення вивішують і на дверях парадних столичних будинків. Чому влада віришила від них позбутися та що буде з тарифами – далі в статті.
Житлове право. Квартири списують із балансів комунальників
Влада вирішила позбутися тих будинків, які значилися за комунальними або державними підприємствами. А тепер опинилися в приватній власності. Це стосується тих, хто досі не визначився з формами управління, тобто не об’єдналися в ОСББ, не уклали договір з керуючою компанією чи приватним ЖЕКом.
За словами голови Центру допомоги ОСББ та ОСН Сергія Ряполова, таких будинків по країні не одна сотня. Їх планують списати разом із усіма проблемами. Це – протікання дахів, прогнилі труби, аварійні ліфти, старі комунікації тощо.
Віднині це ляже на плечі жителів. Будинок, кажуть, спишуть у будь-якому випадку. Все через те, що ЖЕКи більше не можуть бути балансоутримувачами будинків, де більшість приміщень знаходяться в приватній власності. Будинки спишуть із балансів. Але головним питанням лишається те, що невідомо, куди після цього потрапить будинок, хто ним управлятиме та які встановлять тарифи.
Після того, як спишуть будинок з балансу державного підприємства, управителем стане створене мешканцями ОСББ. У разі його відсутності, виконавчий орган місцевої ради проводить конкурс і призначає керуючого. Поки триває конкурс обслуговуванням будинку буде займатись старе підприємство, де будинок значився на балансі.
До того, як почнеться відповідний процес, мешканці можуть делегувати до комісії, яка займається цим питанням, до свого представника. Такими можуть бути глава новоутвореного ОСББ, член правління чи будь-який інший уповноважений співвласниками мешканець.
Що стане з тарифами?
Юристи радять активно створювати ОСББ там, де ще немає. Разом з тим, приймати рішення про управління будинком, забирати будинок на баланс, встановлювати свої тарифи на обслуговування та вибирати керуючого. В інакшому випадку, контроль над тарифами можна втратити.
Якщо мешканці об’єднаються, то буде наступний вибір – залишити функції управління будинком за ОСББ у повній мірі, або ж передати частину функцій управителя, укласти з ним відповідний договір.
Коли ж ОСББ так і не організували чи просто не провели збори, то місцеві органи влади повинні розпорядитись щодо призначення керуючого будинком. Це означає, що той самий реорганізований ЖЕК у комунальне підприємство обслуговуватиме будинок, проте вже не як балансоутримувач, а як найманий управитель зі своїми тарифами.
Стосовно платіжок на газ, світло тощо, їх розмір не залежить від вибору управителя або балансоутримувача будинку. Адже затверджується Національною комісією, яка регулює в сферах енергетики і комунальних послуг. Щодо квитанцій за прибирання, вивезення сміття, ремонт ліфтів, чистка вентиляцій, то тариф може бути збільшеним.
Вартість послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій може змінитися. Це затверджується рішенням ОСББ, або новою керуючою компанією (управителем) та залежить від того, яке рішення приймуть мешканці щодо форми управління.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.