Підставні голови заганяють мешканців в борги і віджимають у них житло – така інформація просочилася у ЗМІ. У департаменті житлово-комунальної інфраструктури КМДА підтвердили дані прецеденти і відзначили, що вони разом із поліцією займаються цією проблемою. До того ж додали, що липові об’єднання реєструє одна із Ірпінських фірм. Однак там знаходиться приватний будинок. Про те, як діють аферисти та що в дійсності може загрожувати квартирним мешканцям – у нашій статті.

Житлове право. Робота аферистів під виглядом ОСББ

Столицею прокотилася хвиля фейкових об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Зловмисники, як правило, не мають до спільної власності мешканців жодного відношення, проте примудряються реєструвати підставні об’єднання в іншому місті, отримуючи повний контроль над будинком.

За відомствами ЖЕКів у Києві аферисти вивели вже 16 будинків. З десяти столичних районів недоторканими лишилися поки два – Дніпровський і Шевченківський. Однак у деяких зареєстровано відразу по два, а то і по чотири даних «рейдерських» захоплень.

При цьому, кажуть, шахраї не сильно докладають зусиль, аби правильно оформити документи – у реєстраційній заяві коректно вказують лише адресу столичного будинку. А площу, кількість квартир і мешканців, їхні прізвища пишуть «зі стелі».

Які ризики?

Насамперед, мешканцям “віджатих” будинків загрожує те, що аферисти можуть почати обслуговування будинку за придуманими тарифами. Разом з тим, липовий голова ОСББ може розпродати майно будинку і зникнути з грошима. Варіантів немало…

У разі реєстрації фейковим ОСББ, перейдуть усі будинкові права – грошове розпорядження, укладання договорів тощо. Таким чином, так званий Голова зможе підписати контракт на послуги, зібрати під цей договір гроші з мешканців, зняти з рахунку і зникнути. Як результат – прийдуть виконавці й почнуть вибивати гроші за неоплачені послуги.

Крім того, шахраї можуть отримати всі нежитлові приміщення в будинку. В крайньому випадку, здати його в оренду своїм людям, скажімо, за 1 грн. Однак на думку експертів, в аферистів інша мета – якнайшвидше вибити гроші й втекти.

Що робити?

Таким жителям рекомендують звертатись до державних реєстраторів (є в міських Центрах надання адміністративних послуг), брати виписку з реєстраційної справи, збирати підписи реальних мешканців, і звертатися з цим пакетом у правоохоронні органи. Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА також готовий допомогти постраждалим жителям.

Насправді боротися з фейковим ОСББ просто, якщо вчасно виявити. Необхідно лише провести збори з переобрання правління і ревізійної комісії, переписати статут (якщо потрібно) і почати управляти своїм будинком. Якщо вже запізно, то зайнятися усуненням аферистів, за потреби залучати прокуратуру з поліцією. Проте найскладніше повернути приміщення. Навіть через суд домогтися цього буде непросто. Хоча завжди є шанс, якщо заручитись підтримкою та власною наполегливістю.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Житлове право.

Житлове право: обережно, фейкові ОСББ віджимають у киян будинки!
Tagged on: