Мораторій на продаж єдиного житла не працює – банки тихенько розпродають застави. У свою чергу, українські позичальники б’ють тривогу, бо їхнє єдине житло продають на аукціонах. Цю ситуацію не рятує навіть правило заборони на реалізацію такого майна.
Так, кредитор має право звернутися до суду, якщо людина прострочила термін виплат, а також отримати виконавчий документ, але виселити боржника не може. Його дії блокує мораторій, який стоїть на стороні позичальників.
Якщо подивитись на практичне рішення проблеми, то кредитори не повідомляють державних виконавців про те, що квартира чи будинок знаходяться під мораторієм або ж просто просять не зважати на такий нюанс. Загалом, велику кількість такого житла продають на торгах на сетах. А це безумовно провокує боржників до написання скарг до Кабінету правової допомоги.
Коли надходять скарги?
Скарги щодо продажу нерухомого майна під крилом мораторія надходять зазвичай тоді, коли або пройшли торги, або квартири виставлені на продаж. Коли часу мало – вигорати важко, доводиться через суд, коли банк є державний, – кажуть фахівці.
Насправді ж пощастить далеко не всім. Дехто через власну розгубленість і невчасне звернення до правової підтримки не встигає зняти об’єкт із торгів.
Що стосується успішного проведення аукціону, нотаріус видасть покупцеві свідоцтво про придбання майна з публічних торгів, тим самим оформивши право власності.
Колишній господар в деяких випадках може продовжити проживання (старий Житловий кодекс УРСР захищає його від виселення, але не надає інше житло). Разом і з ним може жити й новий – щасливий покупець, але в нього є право власності, тому зробити з житлом може будь-що.
У разі, якщо в квартирі проживають незаконні власники, то господареві слід звернутися до суду з вимогою примусового виселення. Коли ж у квартирі живе дитина, то виселити мешканців більш за все не вийде – органи опіки та піклування не дають згоди на реалізацію такої нерухомості.
Як діяти, коли відбирають єдине житло?
За словами фахівців, заборона на продаж поширюється на квартири, які мають не більше 140 кв.м. площі та будинків до 250 кв.м.
Законним на сьогодні є продаж із прилюдних торгів іпотечних земельних ділянок, нежитлової нерухомості, квартир і будинків з великою площею. Сюди ж входять і будь-які квартири, будинки, якщо виступають забезпеченням по гривневому/приватному кредиту, або не є єдиною житловою нерухомістю позичальника.
Нині багато банків надають боржникам можливість погасити борг частинами.
Боржники повинні враховувати, що зняття мораторію – питання часу. Разом з цим і позбавлення нерухомого майна, бо захищати не буде кому. Тому варто вже зараз шукати різні варіанти щодо погашення або ж викупу своєї заборгованості.
Якщо Вам необхідна юридична консультація, інформація про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.