Відповідно до чинного законодавства України, власник має право розпоряджатись нерухомим майном, незалежно від вигляду оригіналу документа, що засвідчує право на власність. Довести, що власник є законним можна за допомогою копії свідоцтва про право власності на нерухомість. Житлова нерухомість має свої правила, особливо, коли мова йде про зіпсовані чи втрачені документи. Куди звертатись у таких випадках – далі в статті.

Житлова нерухомість. Реєстрація, відновлення документів

Право власності на нерухомість підлягає державній реєстрації. Так само, як і питання обтяження, переходу та припинення такого права (ч. 1 ст. 182 та ч. 4 ст. 334 ЦКУ). Власник має право розпоряджатись майном з моменту реєстрації договору відчуження нерухомості (проводить нотаріус). А також коли вносяться записи до Державного реєстру речових прав і обтяжень нерухомого майна.

Нотаріусу слід надати наступні документи чи їх посвідчені копії:

  • договір відчуження майна;
  • свідоцтво про право на частину власності (якщо спільне майно подружжя, в разі смерті одного);
  • свідоцтво про право на спадщину (видає нотаріус або консульська установа України);
  • завірене свідоцтво щодо придбання майна на публічних торгах;
  • свідоцтво про право власності на житло, що видав орган приватизації держжитлового фонду.

У 2013-му в Україні ввели в дію електронну систему реєстрації прав власності на нерухоме майно. Механізм процедури заключається в наступному:

  • у нотаріусі реєструють договір і вноять запис щодо права власника в Державний реєстр речових прав;
  • у Міністерстві юстиції підтверджують запис, що права виникли чи перейшли до Держреєстру прав;
  • нотаріусом завіряється та видається для власника витяг із державного реєстру у паперовому вигляді (копія відповідного свідоцтва).

До 2013-го реєстрацію договорів відчуження нерухомого майна проводили в Бюро техінвентаризації (БТІ). Там господарі отримували завірені свідоцтва й залишали завірену копію.

Зіпсовані чи втрачені документи – як бути?

У випадку зіпсування чи втраті свідоцтва щодо прав власності на нерухоме майно, що було до 2013 року, то власник повинен звернутись до нотаріуса. Там попросити відповідний дублікат із архіву органу держреєстрації, тобто той, що видав.

При припиненні діяльності реєстраційного органу, дублікат видасть організація-правонаступник або державний нотаріальний архів. За заявою власника запити на дублікат оформляє нотаріус. Відповідно, вносить запис до Держреєстру прав.

Якщо виникають проблеми з оформленням дублікатів втрачених документів, слід іти до суду з позовом. У заяві потрібно вказати вимогу на визнання права власності. Суддівське позитивне рішення дозволить власнику володіти своїм же нерухомим майном.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Юридичний супровід.

Житлова нерухомість: правила відновлення документів у 2018-му