Учасникам бойових дій та особам, які до них прирівняні, передбачено відведення у власність або користування земельних ділянок. При чому першочергово. Земля АТОвцям, як її безоплатно отримати та чи є обмеження – далі.
Земля АТОвцям. Безкоштовно – це скільки?
Безоплатно передають земельні ділянки у власність в таких розмірах:
- до 0,12 га – садівництво;
- до 2,0 га – особисте селянське господарство;
- не більш, ніж 0,25 га – будівництво та обслуговування жилого будинку в селах; селища – до 0,15 га; в містах — до 0,10 га.
Земля АТОвцям. Куди звертатись?
Учасники АТО повинні звернутися з клопотанням до органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Це:
- сільська, селищна, міська ради (питання стосовно земель комунальної власності);
- обласна, районна ради (якщо питання спільної власності територіальних громад);
- районна державна адміністрація передає земельні ділянки із земель держвласності в селах, селищах, містах, для всіх потреб (за межами населених пунктів);
- обласні держадміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель держвласності у власність чи користування в межах міст та за межами. Також ті ділянки, що не входять до складу певного району;
- Головне управління Держслужби України з питань геодезії, картографії та кадастру в області.
Кабмін вирішує, чи передавати/надавати державні землі. Зокрема, якщо мова йде про ріллі, багаторічні насадження для не с/г потреб, ліси, також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та особливо цінних земель.
Клопотання. Що в ньому має бути?
Потрібно зазначити цільове призначення землі та орієнтовні розміри. До цього документу слід додати:
- графічні матеріали. Тобто зазначити бажане місце розташування;
- копію паспорта та копію ідентифікаційного номера;
- документ, що посвідчує участь в АТО.
Чиновники не мають права вимагати додаткових матеріалів і документів. А відповідне рішення повинні прийняти протягом 1 місяця.
Коли можуть відмовити?
Тільки коли місце розташування об’єкта не відповідає вимогам законів, які прийняті згідно з нормативно-правовими актами, генеральними планами населених пунктів та іншої містобудівної документації тощо.
Якщо уповноважений орган дозволив розроблювати проект землеустрою на відведення ділянки, то слід замовити відповідне виготовлення. Виконавець лише одна особа, що має сертифікат інженера-землевпорядника. Стосовно проекту, то його розробляють згідно з договором. Виконавчі строки – до 6 місяців.
Далі проект має погодити територіальний орган Держгеокадастру. Якщо особа планує розташувати земельну ділянку в населеному пункті чи коли мова йде про будівництво, то необхідна згода управлінь, які займаються питаннями містобудування та архітектури місцевої держадміністрації чи місцевої ради. Разом з тим, проект можуть погоджувати: структурний підрозділ обласної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища; орган виконвлади (культурна спадщина); центральний орган (лісове господарство); центральний орган (водне господарство).
Розглянути мають протягом 10 роб.днів з моменту одержання проекту.
Державний земельний кадастр. Реєстрація
Для того, щоб зареєструвати земельну ділянку слід звернутися до Держгеокадастру за місцем розташування ділянки. Необхідний пакет документів:
- заява про внесення відомостей до Держгеокадастру;
- оригінал документів із землеустрою;
- документація з землеустрою (електронний документ).
Заяву розглядають протягом 2 тижнів. Відомості до Держгеокадастру вносять безкоштовно.
Реєстрація права в Держреєстрі речових прав на нерухомість
Потрібно звернутись до уповноваженого суб’єкта, який проводить відповідну держреєстрацію. Таким є виконавчий орган сільської, селищної чи міськради або ж до місцева державна адміністрація (в т. ч. центри надання адмінпослуг).
Загалом, державна реєстрація речових прав на земельну ділянку може здійснюватись лише юридичними особами, що мають акредитацію Мін’юсту, а також нотаріусами.
Пакет документів:
- заява встановленого зразка (форма держреєстратора);
- документ, який посвідчує особу;
- засвідчена копія рішення про безоплатну передачу землі у власність або у користування;
- витяг із Держземельного кадастру про ділянку;
- документ-квитанція (підтвердження оплати за держреєстрацію – 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних).
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Реєстрація.