Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом. Це якщо вони збудовані чи будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або ж не має законного документа. Разом з тим, без належно затвердженого проекту та коли будівництво з істотними порушеннями норм і правил (ч. 1, ст. 376 ЦК).

Земельне право. Гаражі на прибудинковій території

Для визнання будівництва самочинним цілком достатньо однієї з наведених ознак. Як переконатися в самочинному характері цього будівництва – далі.

Найпростіший метод – це інспектор державного архітектурно-будівельного контролю. Факт самочинного будівництва встановлюється після проведеної перевірки. А наслідок для власників – адміністративна відповідальність (штраф за самовільне будівництво та експлуатацію об’єкта не прийнятого в експлуатацію) та припис щодо усунення порушень. Усунути ж їх можна єдиним способом – знести самовільно збудовані гаражі.

У разі відмови проведення самобудови, таку нерухомість суд вирішує знести за рахунок власника будівництва. Тобто це означає, що особа зобов’язана відшкодувати витрати, пов’язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Проте проведення перебудови є фактично неможливим, оскільки вимагає відведення окремих земельних ділянок під гаражне будівництво. А це виключається в разі розташування гаражів на прибудинковій території. Тому, якщо власники не знесуть гаражі самостійно, у справу втрутиться суд. З позовом може звернутися інспекція державного архітектурно-будівельного контролю чи місцева рада. А також ОСББ, але необхідно довести наявність порушених прав, тобто факт розташування гаражів.

Крім того власників гаражів можна звинуватити і в самовільному зайняті земельних ділянок (ст. 212 Земельний кодекс України). У статті йдеться, що знесення будинків, будівель і споруд здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Будівельна ліцензія.

Земельне право: як змусити прибрати гараж з прибудинкової території?