Нечасто, коли сусіди впродовж декількох років зберігають дружні відносини. Все йде добре, поки сусід не почне, наприклад, садити дерева, які виявляться на вашій території. З цього й починається перший конфлікт. А як щодо будівництва певного об’єкта, що теж може заважати? У відповідь на прохання трохи відступити від паркану Ви чуєте не лише незгоду, а й погрожування?! І все це різко переростає в затяжні спори, сварки та не виключено судову тяганину. Аби полегшити завдання так званих розбірок, варто знати основне правило – скільки метрів має бути до відповідної межі. Про це й буде наша стаття.

Земельне право. Скільки метрів повинно бути до сусідської межі?

Відповідно до державних будівельних норм 79-92 “Житлові будинки для індивідуальних забудовників України”, встановлені наступні відстані для зелених насаджень:

  • від стін будинків і споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м;
  • від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м.

Слід пам’ятати, що гілки дерев і кущів не мають перетинати межу сусідньої ділянки.

Якщо корені та гілки “проповзли” на сусідську земельну ділянку, то сусід має право власноруч їх прибрати.

Згідно державних будівельних норм  360-92** “Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень”, коли з іншого боку межі немає забудови, то відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше 1 м.

Поряд з тим, повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, які що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів із покрівель та карнизів будівель на територію суміжних земельних ділянок.

Відповідно до санітарних норм, туалети мають розташовуватись не ближче 15 м від житла та літньої кухні, а від питного колодязя – за 20 м.

Картинки по запросу Скільки метрів повинно бути до межі, якщо сусід будує новий будинок, садить дерева чи створює інші об’єкти?

Якщо мова йде про огорожі (висоти, конструкції, матеріалу), то вимоги  встановлюють місцеві правила забудови. Огорожа має проходити чітко по межі та не повинна створювати перешкод для сусідської земельної ділянки, створювати тіні тощо.

До того ж, власникам та землекористувачам своїх ділянок потрібно обирати ті способи використання земельних ділянок, які відповідають цільовому призначенню, де власникам, землекористувачам-сусідам створюються найменші незручності –  затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення й т. д.

Нині такі питання вирішують не центральні органи влади, а органи місцевого самоврядування.

На сьогоднішній день відповідні норми встановлюються в місцевих правилах забудови чи проекті забудови та благоустрою населеного пункту. Затверджуює їх місцева рада після того, як погодить це з місцевим органом містобудування та архітектури.

Якщо у Вас виникли спори з сусідом і питання по-дружньому не вирішуються, варто звернутись за юридичною допомогою. Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті Ваш юрист.

 

Земельне право: скільки метрів має бути до межі, коли сусід будує новий будинок чи садить дерева?