В Україні зростає кримінальна злочинність. Ми ходимо вулицями і не знаємо, кого можемо зустріти. Нерідко бачимо групи людей, які ведуть себе неадекватно чи асоціально. Чого від них чекати – ніхто не знає. Тому, аби зберегти своє життя та життя близьких – українці все більше купують зброю. Більше того, наполягають на її легалізації. Яка зброя користується попитом, де її купити та за скільки, які види зброї не потребують дозволу – далі в статті.

Що купують українці та де навчитися стріляти?

В нашій країні питання щодо володіння зброєю практично не врегульоване. Закону про зброю немає. Існує лише наказ МВС від 1998 року (№ 622). В документі є інформація про види вогнепальної зброї та їх обов’язкове ліцензування.

Попри те, близько 5 млн людей придбали зброю. І це за останні декілька років. До того ж, на чорному ринку. На сьогодні найбільш популярною зброєю вважається гладкоствольна мисливська рушниця. Такий залізний захисник коштує 5-6 тисяч гривень. Купити її може будь-хто, але за однієї умови – покупець має бути старшим за 21. За статистикою, офіційно майже 2,5 млн українців мають дозволи на автомати чи рушниці, пістолети. Переважно купують пістолети, рідше гранати та автомати. Щодо тирів, то їх всього 39 на всю країну. Навчатися ж стріляти прагнуть як чоловіки, так і жінки. До прикладу, в Києві позайматися з інструктором годину в середньому коштує 400 грн. Від 300 гривень іде на оренду тиру, 100 – на зброю, набої – від 8 грн.

Дозвіл не потрібен, аби постріляти під наглядом інструктора. Лише – медична довідка.

Види доступної зброї

  1. Газовий балончик. Він і дешевий (від 20 грн), і його можна покласти до кишені. Купити таку компактну зброю можна в Інтернеті та спецмагазинах. Застосування: необхідно влучити в обличчя на відстані 1-2 м. Ефективність – слабка, настає за кілька секунд. Отруєння можна отримати й самому.
  2. Електрошокер. Ціна – від 300-400 грн. Офіційно не дозволений. Однак в Інтернеті їх багато. Застосування: ефект настає лише при контакті з оголеною частиною тіла. Якщо нападник страждає на серцеві захворювання – може померти.
  3. Пневматика. Такий вид зброї смертельної загрози не несе. Її можна купити в кіоску чи спецмагазині. Ефективність невелика. Застосування: необхідно цілитися в око, в інших випадках така зброя противника не зупинить. Пневматику не можна  носити з собою. Стиснений газ може підтікати.
  4. Газова зброя вільнодоступна, однак малоефективна. Влучити в кривдника необхідно зблизька. А вистрілити 2-3 рази. Треба бути обережним, адже газом можна легко отруїтися й самому. Потрібен дозвіл.
  5. Травматика (вогнепальна зброя). Ефективність вища, аніж у попередніх видів. Може стати в нагоді в різних ситуаціях. Однак спеціалісти говорять, що дія такої зброї непрогнозована. Травматика доступна не всім. Її можуть придбати окремі категорії. Аби мати таку зброю, необхідно отримати дозвіл, довідки та, звісно ж, підготовка. Ціна дозволу – від 1300 грн. Зброя коштує  – від 4 000 грн.

Важливо пам’ятати, що неправильне поводження зі зброєю карається законом. Згідно із Кримінальним кодексом України, це – 3-12 років ув’язнення.

Хто може користуватися зброєю?

Обмеження стосуються лише віку. Отже, це:

  • холодна зброя з 18;
  • пневматика калібру більше 4,5 мм, швидкість польоту кулі – понад 100 м/с з 18;
  • газові пістолети та револьвери з 18;
  • вогнепальна гладкоствольна мисливська зброя з 21 року;
  • вогнепальна мисливська нарізна з 25 років.

Журналісти, депутати, судді, охоронці мають право носити травматичні пістолети. Обов’язково треба мати позитивну довідку-характеристику з роботи. 

Процедура отримання дозволу

  1. Медична довідка (форма 127/о). У поліклініці чи медцентрі слід пройти медогляд.
  2. Сейф. Для 3 одиниць зброї коштує 700 і більше. Відповідно до законодавства, сейф необхідно прикріпити до підлоги і несучої стіни.
  3. Курс підготовки. Навчання можна пройти у великому тирі. Термін – до 3 тижнів. В кінці здається іспит.
  4. Сплатити послуги. Після того, як Ви зібрали пакет документів, дільничий видає квитанції на оплату послуг МВС та посвідчення, що дає право зберігати зброю. Впродовж місяця повинен прийти дозвіл, якщо усі умови виконані.
  5. Дозвіл на купівлю. МВС видає цей дозвіл. Ви впродовж 3 місяців маєте купити зброю. Якщо не встигли – дозвіл треба повернути назад або продовжити.

Отож, спочатку подається заява про видачу дозволу, картка-заява (на місці), докладається меддовідка, документ із курсами підготовки. Окрім того, обов’язково слід придбати страховий поліс цивільної відповідальності за шкоду. Послужить у випадку необережного поводження зі зброєю з боку третіх осіб. До заяви треба додати ксерокопію паспорта і чотири фото 3 на 4.

Отже, застосовувати зброю при самооборонні можна, однак не всю. Деякі види потребують спеціального дозволу. До того ж, варто пам’ятати про правила використання зброї. Вона ж може бути небезпечною як для кривдника, так і для Вас. Головне, завжди діяти з холодним розумом, а всі рішення ретельно зважувати.

 

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.
Самозахист: яку зброю можна застосовувати
Tagged on: