На сьогоднішній день в Україні ніхто не застрахований від рейдерських атак. Особливо, коли маєш хороший шмат землі, на якій можна гарно заробити (право на землю). Тому кожен господар має знати, як захистити свій аграрний бізнес. А якщо Ви бажаєте заощадити час і гроші, то можете скористатись нашою послугою Бухгалтерське обслуговування ФОП.
Стосовно захисту, коли ж покластись лише на державу, то це рівносильно втратити свої права власності. Бо як показує практика, відповідальність за порушення часто не спрацьовує. Про що необхідно знати кожному власникові – далі в статті.
Право на землю. Ні – рейдерським атакам
Право на майнову власність прописане в Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (стаття 1, Перший протокол) та стаття 41 КУ. Так само вказано і про заборону незаконного позбавлення прав. З 2016 року в нашій державі діє антирейдерське законодавство. Відповідно до нього, посилили кримінальну відповідальність до злочинців, які займаються переоформленням чужого майна під свою власність – до 10 років позбавлення волі, враховуючи конфіскацію майна.
У 2017-му в аграрному секторі зафіксували більше 700 випадків рейдерських атак. Загалом же до “антирейдерської комісії” звернулось 1270 постраждалих. Основні причини – зміни до держреєстру, документаційна підробка, фейкові угоди оренди.
Так званий шлях до зловживань, кажуть фахівці, відкрили зміни 2013-го року – функції реєстратора перейшли від органів земельних ресурсів до органів юстиції.
З іншого боку, необачні й самі власники, учасники земельновідносин. До прикладу, сторони не поспішають реєструвати договір оренди в Держреєстрі речових прав на нерухомість. У такому разі людина, що орендує ділянку, не маючи зареєстрованих прав, може нею користуватись. А власник може спокійно розпоряджатись майном (напр., укладати договори оренди). При цьому всьому, в орендаря немає права на свій захист, адже статус підтвердити не може.
«SMS-маяк» – система платних послуг, яка інформує людей щодо будь-яких реєстраційних дій стосовно нерухомості.
Завдяки сервісу можна:
- відстежити зміни режиму об’єктів нерухомості за номером в реєстрі речових прав. Як тільки щось змінюється, власникові приходить смс;
- отримувати сповіщення, якщо була подана заява, аби провести будь-яку реєстраційну дію, змінити режим об’єкта та стосовно самого рішення;
Для користування послугою необхідно мати ЕЦП або електронну цифрову печатку. Далі отримати реєстраційний номер об’єкта нерухомості, відкрити кабінет власника майна на сайті реєстру (вказати номер телефону, куди приходитимуть смс).
Якщо Ви виявили шахрайські дії стосовно незаконної реєстрації майна, крім суду можна звернутись до Мін’юсту, правоохоронців. У Мін’юсті ж є антирейдерська комісія, що теж може допомогти. Того ж 2017 року постраждалим повернули права на майже 6 тисяч ділянок (більше 7,5 тис. га).
Крім того, щоб стати спокійно та залишити своє право на землю варто час від часу перевіряти дані в Реєстрі. Обов’язково зберігати документи, де первинно оформлялось право власності. Вони ж можуть стати в нагоді, коли справа дійде до суду та встановлюватимуть законного власника. Лише після цього почнуть з’ясовувати, чому відбулись зміни.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Реєстрація.