Останнім часом все більше випадків, коли набридливі колектори не дають спокою. Дзвінки в пізню чи ранню пору, погрози тощо – все це робить людину більш вразливу і тому не дивно, що деякі піддаються впливу. А як щодо тих, хто хоче з ними боротись, але не знає як?! У будь-якому випадку ця стаття допоможе зрозуміти, що робити, коли сили на межі, а необізнаність блокує дії.

Захист інтересів боржників. Чи законна діяльність колекторів?

Колекторська діяльність не врегульована чинним законодавством, не встановлені певні «рамки», яких повинні дотримуватися такі фірми при виконанні так званої роботи. В Україні досі не прийнятий Закон, який забороняв би дзвонити після 22.00, застосовувати психологічний тиск, погрози заподіяти шкоду майну боржника тощо.

На практиці, на жаль, колекторські (факторингові) фірми скуповують у банків або навіть у комунальних підприємств борги громадян за копійки. Проте з цим мізерством отримують право вимагати у боржника всю суму, включаючи відсотки і штрафні санкції.

Коли ж така ситуація торкнулась і Вас, то можливо наступний алгоритм допоможе хоч якось посприяти у цьому.

Алгоритм дій у боротьбі з колекторами

Найперше, що необхідно зробити – це з’ясувати факт передачі конкретної колекторської компанії вашої заборгованості. Нерідко, коли за колекторами приховуються шахраї, які примудрились отримати клієнтську базу боржників банку та тепер неспинно дзвонять, вимагаючи віддати гроші. Діють ефективно – здійснюють моральний тиск.

Тому слід перевірити інформацію! Для цього можна попросити надіслати Вам на пошту як мінімум завірені копії договору «факторингу» чи договору переуступки боргу. Відповідно до ч.2 ст. 517 ЦК України боржник має право не виконувати свій обов’язок до того, як не отримає докази.

У випадку надання документів, потрібно їх перевірити в тому ж банку, якому заборгували. У разі спростування фінустановою факт укладення таких договорів – одразу заява в поліцію про вчинення злочину.

Колектори, зазвичай, відмовляються надавати будь-які документи, натомість погрожують космічними штрафами, насильством, дзвонять родичам тощо.

Захист інтересів боржника. Фіксація незаконних дій 

Подача позовів про захист честі та ділової репутації, заборону дзвонити, писати листи і т.д. не приведуть до бажаного результату. До того ж, на це потрібно багато часу. Виходячи з цього, варто фіксувати всі незаконні дії колекторів, паралельно готувати заяву в поліцію. Успішність справи залежить від наполегливості.

Розмови з колекторами краще знімати на відео. Перед тим, як взяти слухавку – зафіксувати номер вхідного телефону на екрані. Далі – відповісти та включити гучномовець. Крім того, слід зберегти все листування. А під час розмови обов’язково уточнити хто дзвонить, яка фірма, ім’я співробітника, з якого приводу тощо.

Незаконні дії колекторів можуть кваліфікувати за наступними статтями Кримінального кодексу (залежить від конкретної ситуації):

  • ст. 190 КК України – шахрайство (заволодіння грошовими коштами шляхом обману або зловживанням довірою);
  • ст. 189 КК України – «вимагання» (вимога передати майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру, погрози застосування насильства над потерпілим чи його близькими родичами, пошкодження їх майна і т.д.);
  • ст. 195 КК України – «загроза знищення майна»;
  • ст. 355 КК України – «примус до виконання цивільно-правових зобов’язань» з погрозою насильства над потерпілим чи його родичами, за відсутності ознак вимагання.

Як тільки докази зібрані, необхідно невідкладно оформити заяву в поліцію, проконтролювати реєстрацію Вашої заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЕРДР), підтримувати зв’язок зі слідчим. Подальші дії потребують узгодження із правоохоронними органами. Це дозволить більш точно вималювати схему злочинних дій і вийти на колекторів.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.

Захист інтересів боржників: як діяти, коли дістають колектори?