Грошова нагорода, що її сплачує роботодавець працівникові за виконання роботи називають заробітною платою. І при звільненні такого працівника треба провести з ним повний розрахунок. Тобто виплатити зарплату за останній день роботи та за ті дні відпустки, якими він не скористався. Проте бувають випадки, коли роботодавець нехтує правом працівника на такі виплати. І що робити у такому випадку? До кого звернутися і що робити у першу чергу, коли ваша заробітна плата затримується?

Відповідальність роботодавця за затриману заробітну плату регулюються трудовим законодавством. Якщо при звільнені відповідні кошти не були виплачені, то роботодавець повинен виплатити середній заробіток за час затримки.

Також існують різноманітні компенсації за несвоєчасну оплату – наприклад, коли платня затримується більше, ніж на місяць.

Якщо ви потрапили в ситуацію несплати заробітної плати, то перш за все треба оформити позовну заяву і звернутися до суду. Таку заяву можна подати і за місцем проживання працівника, і за місцем реєстрації підприємства, яке заборгувало вам.

Стягнення боргу за заробітною платою має два види і провадиться у наказовому та позовному провадженні.

Наказове провадження характеризується тим, що це спрощена процедура і така, що займає менше часу в порівнянні із позовним провадженням.

А позовне – передбачає такий розгляд справи, при якому сторони викликаються на судове засідання і надають докази та пояснення своєї позиції.

Якщо ви скористаєтеся наказовим провадженням, то зможете стягнути лише ту суму, що відповідає невиплаченій зарплаті. До суми такого стягнення не додається компенсація за порушення термінів виплати заробітної плати, що узгоджується із індексом інфляції та перерахунку тарифів на послуги.

Розрахунок боргу за заробітною платою мають видати на підприємстві. Він необхідний для того, щоб правильно сформувати позовну заяву. Вимогу про такий розрахунок можна надіслати і листом. До того ж для позовної заяви знадобляться і копії наказів про прийом на роботу та звільнення, а також копія трудової книжки.

Уже з отриманими документами варто іти до суду. Заява подається з метою стягнення заробітної плати, що була невиплачена. До заяви додається пакет документів, що підтверджують обставини справи.

Суд вирішує дане питання. І видає наказ про стягнення боргу або ж відмовляє у прийнятті такого рішення. Якщо так, то можна звернутися до суду повторно, але уже тільки за позовним провадженням. Позовне провадження стає єдиноможливим також у випадку, коли вам відмовлено у видачі розрахунку чи інших необхідних документів. Тоді працівник сам розраховує суму стягнення, а суд може вимагати розрахунок уже у підприємства у судовому процесі.

До того ж у випадку, коли роботодавець затримує виплату заробітної плати, його чекає ще й адміністративна і навіть кримінальна відповідальність.

Тому будьте уважними, відстоюйте свої права, звертайтеся до суду, якщо вам не виплачена заробітна плата у повному обсязі. І пам’ятайте, що фахівці «Ваш юрист» зможуть допомогти вам у справах стягнення боргів.

 

Заробітна плата досі не виплачена? Тоді ми ідемо до суду!