Більшість українців рано чи пізно стикається з таким питанням, як спадщина. Поняття означає перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших (спадкоємців). Спадкування є за заповітом (особисте розпорядження фізособи з повною цивільною дієздатністю на випадок своєї смерті). А також за законом (коли спадкодавець не залишив заповіт і право на спадок відбувається почергово). У першій черзі – діти, дружина, батьки. Друга черга – брати, сестри, дід, баба. І так далі за ступенем спорідненості. Заповіт дійсно необхідний, кажуть фахівці, бо нерідко виникають родинні спори, коли не можуть поділити спадщину. Не варто забувати й про те, що разом із нею переходять не лише права, а й обов’язки. Чому заповіт потрібно писати заздалегідь – далі в статті.
Заповіт. Як уникнути проблем після смерті?
Лише 20% українців складають заповіти. Насамперед, це люди похилого віку, бо бояться, що їхня спадщина потрапить у руки держави.
Проте на сьогодні кількість зростає, при чому це стосується і людей молодшого віку. Це можна пояснити більш юридично підкованих осіб у зв’язку з різноманітними життєвими ситуаціями. Люди, на жаль, перестають довіряти навіть найближчим. Тим більше, коли немає заповіту, немає гарантії, що спадкове бажання буде виконане, а родичі померлого залишаться у хороших стосунках.
Крім того, із заповітом не потрібно доводити родинний зв’язок із померлим.
Що має бути в заповіті?
В основному особи вписують у заповіт нерухоме майно. Це може бути квартира, будинок, земельна ділянка.
А для тих, хто не знає, як оформити заповіт, Міністерство юстиції опублікувало інструкцію.
Спочатку слід визначити особу чи осіб, тобто спадкоємців. Далі – звернутись до нотаріусу, здати пакет документів (паспорт, ідентифікаційний номер, документ щодо права на власність майна). Отримати заповіт можна вже за одну годину. Видають на спецбланку. У свою чергу нотаріус вносить дані у день посвідчення до спадкового реєстру.
Заповіти можуть бути стандартними, секретними, подружніми. Секретні посвідчує нотаріус, при цьому не ознайомлює зі змістом. Адже такий заповіт подають у запечатаному конверті, де заповідач ставить свій підпис. Його ж відкривають у присутності зацікавлених осіб і двох свідків. До заповіту подружжя відноситься лише те майно, що було придбано за час сумісного проживання та за кошти обох сторін. Коли помирає один із них, частка переходить до іншого. Коли ж немає заповіту, то право на отримання спадщини відбувається за законом. А спадкоємці – фізичні, юридичні особи або ж держава.
Державні нотаріальні контори за складання заповіту беруть близько 200-250 гривень. Послуга приватного – понад 500 гривень. Загалом, процедура є простою та швидкою. Заповідач може скласти свій заповіт без документів.
Нагадаємо, що навесні президентом України Петром Порошенко був підписаний закон щодо скасування податку на спадкування для деяких родичів спадкоємця. Не потрібно оподатковувати доходи від вартості спадщини при її отриманні членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення (рідні брати і сестри, бабуся, дідусь і онуки). Для всіх інших – 5% податку.
Якщо Вам потрібна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Спадщина через суд. Якщо ж Вам необхідне Відновлення термінів спадкування через суд, інформацію знайдете за посиланням.