Податківці вкотре наголошують про зобов’язання тим, хто управляє бізнесом. Нагадали й про терміни й порядок закриття ФОП. У ДФС уточнили, що з 1 січня 2017 року в Податковому кодексі змінили визначення останнього базового (звітного) періоду і термін подачі декларації про майновий стан і доходи для ФОП, які закрились офіційно (закон №1797 ). Фізособа перестає бути підприємцем тоді, коли вносяться відомості до Єдиного державного реєстру юросіб та фізосіб-підприємців (ЄДР). У нашій статті – вимоги ДФС для ФОПів, які хочуть припинити свою діяльність.

Закриття ФОП. Строки та порядок

Після того, як особа вже не є підприємцем, все одно числиться в Державній фіскальній службі (ДФС), так як є фізособою-платником податків та отримував доходи від підприємницької діяльності. В такому разі підприємцеві необхідно остаточно розрахуватись із бюджетом по податках. А також подати річну податкову декларацію за звітний рік, де припинив діяльність.

Як закрити?

Насамперед, слід подати до державного реєстратора заяву щодо припинення підприємницької діяльності. Далі скласти й подати річні звіти, якщо це не зробилось раніше. Коли ж ФОП був єдинником, то необхідно
сплатити ЄСВ разом із єдиним податком за місяць. До того ж, погасити всі відповідні борги.

Платникам на загальній системі потрібно заплатити ЄСВ за місяць, у якому підприємець подав заяву до держреєстратора. Поряд з тим, подати ліквідаційні звіти; закрити банківський рахунок.

Документи. Терміни й порядок подачі

ФОП зобов’язані подати податкову декларацію за останній базовий звітний період (місяць, квартал, рік). Вказати всі доходи від підприємницької діяльності. Це необхідно зробити впродовж 30 днів від дня внесення запису до реєстру про припинення фізичної особи (напр. запис 28.03, термін подачі – 27.04).

Загалом, експерти відзначають, що існує чимало нюансів, які пов’язані з системою оподаткування, виплати ПДВ і наявністю чи відсутністю працівників.

До прикладу, фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування повинні подати ліквідаційні декларації про майновий стан і доходи. У платників єдиного податку такого правила немає. Їм слід подати декларацію за останній (звітний) квартал, в якому вони офіційно перестали бути підприємцями. Термін  подачі – 40 днів з дати закінчення звітного кварталу.

Буває й таке, що платник подав заяву наприкінці місяця, а реєстратор вніс запис у наступному (свята, вихідні). При цьому податкові обов’язки зі сплати єдиного податку нараховують до останнього дня місяця, коли анулювали реєстрацію ФОП (ст. 295 НК). Таким чином доведеться заплатити податок і за наступний місяць, попри те, що підприємницька діяльність вже практично не ведеться.

Ліквідаційну декларацію про доходи (платникам на загальній системі), так само, як і останню декларацію єдинника, можна подати особисто, надіслати поштою з повідомленням, у вигляді електронної форми з ЕЦП.

Штрафи

Неподання звітності тягне за собою відповідальність – штраф у 170 грн. Якщо це повторне порушення – 1020 грн. З кожним покаранням сума зростає.

У свою чергу, ДФС складає акти звірки розрахунків. До того, як припинять реєстрацію, фізособа повинна заплатити всі податки й штрафи. Це до того моменту відбуватиметься, поки фіскали не визнають, що ФОП вже не підприємець.

Досить часто податківці самі просять написати заяву на перевірку, щоб їм було від того легше. При цьому Податковий кодекс дає право податківцям лише провести документальну перевірку, проте не зобов’язує її проходити.

Підприємцям потрібно самостійно подати останній звіт щодо сум доходу та нарахованого ЄСВ.

У ДФС нагадують, спершу потрібно сплатити ЄСВ у крайньому випадку тоді, коли подається звіт. Коли ж відповідні звіти підприємець попередньо не подавав, то це його чекає під час його закриття.

Якщо ж ФОП не схотів закриватись у 2017-му, при цьому подавав порожні звіти, то буде змушений сплатити ЄСВ у 2018 році за минулий рік, виходячи із ставки 704 грн в місяць до моменту закриття бізнесу.

Коли є наймані працівники

Платники обов’язково повинні кожного місяця звітувати в ДФС щодо сум доходів, які нараховувались працівникам. Термін – 20 днів після закінчення звітного місяця. Тобто у ФОП є 20 днів після припинення реєстрації, щоб відзвітувати за своїм співробітникам.

Отже, процедура припинення ФОП не те, що є складною, а не визначеною. Адже не мжна передбачити скільки часу й грошей потрібно буде витратити. В кожного випадку індивідуальний підхід. В будь-якому разі дії податківців можна спробувати оскаржити в суді.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Ліквідація СПД.

 

Закриття ФОП: які вимоги висуває ДФС?
Tagged on: