Майже кожен чув про таких людей, як колектори. Багато хто навіть мав із ними справу. Перше, що приходить у голову – це набридливі громадяни, які вимагають заборговані гроші. Разом з тим, колектори часто діють незаконно. До прикладу, дзвонять серед ночі чи навіть приходять у гості. “Вибивання” боргу – робота колекторів. Проте, що робити, коли Ви нікому нічого не винні, тобто на Вас повісили чужу заборгованість. Більше того, людина, яка має сплатити її, Вам невідома. Як діяти, коли на Вашу домашню адресу приходить лист на якогось “Крилова” з величезною сумою боргу, а якщо небажаний гість ще й заявився до Вас додому, та чого не мають права робити колектори. Про все це – далі в статті.
Хто такі колектори?
Колектор – це та людина, яка є так званим банківським помічником. Це – вірус, який проїдає зсередини, супроводжується нахабністю, набридливістю та спричинює психологічний тиск. Так по суті колектора уявляє та людина, яка мала “приємність” з цим працівником поспілкуватися. Загалом, колектор виконує свою роботу. Робить це тоді, коли банку вигідно. Якщо людина заборгувала фінустанові чималу суму, банк не захоче доводити справу до суду, бо втратить більшість грошей. Тому підключає колектора. Між ним та кредитором укладається договір. Таким чином, обов’язки та права переходять на сторону колектора.
Така діяльність не врегульована жодним законодавчим актом. Та й у КВЕДі (класифікаторі видів економічної діяльності), такого виду немає. Виходячи з цього, колекторські компанії називають себе тими, хто надає юридичні чи інформаційні послуги. Незаконною ж таку діяльність також не можна назвати. Робота керується Конституцією України, Цивільним кодексом, Господарським кодексом, ЗУ “Про банки і банківську діяльність” тощо.
Чого не має робити колектор?
Вам на домашню адресу приходить лист на якогось чужого чоловіка, про якого Ви вперше чуєте, а потім ще й починаються безперервні дзвінки з погрозами. Ви говорите, що такий тут не проживає та Ви його навіть не знаєте. Однак Ваші слова колектори ігнорують. Найбільш поширеним способом вибивання боргу є дзвінки у пізній або ж ранній час (наприклад, о 4-ій ранку). Ця схема передбачає психологічний тиск, коли людина не може зрозуміти, що і до чого. А з того боку починають звинувачувати та погрожувати. Звичайно, не всі. Однак у більшості випадків, так і відбувається.
Отже, такі дії заборонені законом:
- телефонувати та приходити додому з 22:00 до 7:00. Це – хуліганство;
- несподівані візити та переговори з боржником, якщо вони не узгоджені;
- погрожувати життю, здоров’ю та майну чи то боржнику, чи його родині;
- підривати репутацію, принижувати;
- порушувати спокій і громадський порядок;
- “вішати лапшу”, що людина заборгувала значно більше, аніж є насправді;
- прикидуватися працівником суду, прокуратури, поліції та ін.;
- вриватися до Вас додому, проводити опис майна, фотографувати чи знімати на відео;
- розповсюджувати конфіденційну інформацію про боржника, суму його боргу третім особам тощо.
Деякі діють все-таки адекватно. Спочатку купують борг, далі Вас письмово повідомляють про те, що відбулася зміна кредитора. А потім направляють претензію чи позов до суду.
Як не стати жертвою колекторів? Ваші дії
У тому випадку, якщо Ви дійсно є боржником, то краще цивілізовано домовитися з колекторською компанією. Однак Ви маєте право вимагати дані про первинного кредитора, номер та тип договору (факторинг, представлення інтересів). А також дані самого колектора (що за компанія, номер і дату оформленого договору між нею та кредитором). Для ознайомлення можете попросити завірені копії документів. Без них неможливо дізнатися, чи на правових підставах діють колектори, чи не шахраї випадково. За незаконні дії передбачається відкриття кримінального провадження. Повірте, це точно не на руку колекторам та й сама судова справа не в їхніх інтересах. Тому й займаються деякі погрозами та тиском.
Разом з тим, Ви можете самостійно звернутися до суду з приводу договору та вимагати виписку, обґрунтувати Вашу заборгованість. Колектори, зазвичай, користуються необізнаністю з боку боржників.
Дзвінки. На думку експертів, не потрібно вести телефонні розмови, радше настояти на особистій зустрічі. Можна домовитися про місце та час із представниками колекторської компанії. Якщо дзвонити не перестають, нагадайте колекторам про про такі норми статтей як “Катування” (127), КК про “Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань” (335).
При постійних дзвінках і погрозах Ви можете поскаржитися до правоохоронних органів. Краще це зробити зі свідками.
Постукали в двері. Неважливо, чи то робота, чи Ваша оселя, колекторів пускати не треба. Згідно зі статтею 30 Конституції України, проникнення може бути лише за судовим рішенням.
Зустріч. Повноваження колектора краще перевірити. Це – ім’я, прізвище, посада, назва фірми, а також його конкретні обов’язки (ведення переговорів, отримування грошей, майна тощо). Якщо такі гості завітали до підприємця, то варто вимагати копії ліцензій Держфінпослуг на проведення факторингу.
Документи. Краще не підписувати жодних документів, навіть “формальних”. Варто попросити детально ознайомити з питанням, а відповідь Ви дасте згодом і то письмово. Також нічого не потрібно віддавати та передавати. Письмовий спосіб спілкування – найкращий.
Лист із повісткою до суду. Не ведіться! Колектори не люблять суди. А інформаційний лист з так званою повісткою може бути підробкою. Це не важко зрозуміти, якщо немає живого підпису. Хоча колектори сподіваються на необізнаність громадян і таким чином вибивають гроші.
Куди звертатися за допомогою?
У випадку незаконних дій колектора, варто звернутися до правоохоронців, написати заяву до поліції, прокуратури чи органів внутрішніх справ. Розглядають заяву, зазвичай, від 3 до 10 днів.
При цьому свою позицію необхідно чітко сформулювати, аргументувати.
Ще один варіант – громадські організації. До прикладу, Асоціація Колекторського Бізнесу України. Працівники обробляють усі вхідні скарги, при чому без церемоній залучають правоохоронців.
До того ж, нині є спеціальні антиколекторські компанії. Вони ж за винагороду допомагають боржникам.
Отже, з колекторами спілкуватися можна, але обережно. Не показуйте, що Ви боїтесь і не піддавайтесь впливу. Якщо Ви дійсно заборгували гроші, спокійно домовтеся, али при зустрічі та перевіркою усіх даних. Якщо на Вашу адресу прийшов лист на ім’я незнайомця, можете проігнорувати його. Той борг виключно тієї людини, а не Ваш. Коли ж починаються дзвінки та візити, впевнено викликайте поліцію, тим більше, якщо вриваються в помешкання. Ви зі свого боку можете також відповісти погрозою, але законною. Скажіть, що звернетеся до правоохоронців, а питання вирішуватиме лише через суд. Скоріш за все, від Вас відчепляться.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.