Роботодавці зобов’язані вчасно та в повному обсязі виплачувати заробітну плату працівникам. Відповідно до статтей 115 КЗпП та 24 Закону про оплату праці у колективному договорі (нормативному акті) чітко зазначені строки виплат з/п. На практиці ж видно, що роботодавець часто не виконує цю вимогу. А це має не дуже хороші для нього наслідки. Одним із них є компенсація шкоди. У статті ми й розберемось, у якому випадку вона виплачується та що ще може спіткати недобросовісного роботодавця.

Коли роботодавець має нести відповідальність

Вимоги стосуються як фізичних, так і юридичних осіб. Якщо роботодавець прострочив виплату більш ніш на 1 місяць, або ж виплатив не повністю – на нього чекає покарання у вигляді штрафу. Це 4350 грн – трикратний розмір від мінімалки з/п. Окрім цього, роботодавець повинен нести адмінвідповідальність – від 30 до 100 нмдг (510 – 1700 грн). Якщо порушив вимоги знову щодо невиплати неповнолітньому, вагітній, матері, у якої дитина-інвалід або до 14 років, одинокому батьку – від 100 до 300 нмдг (1700 – 5100 грн).

Варто знати, що невиплату можна й понести кримінальну відповідальність. Карається така халатність штрафом від 500 до 1000 нмдг (8500 – 17000 грн) чи до 2 років виправних робіт або ж позбавленням волі на той же строк. Разом із тим – до 3 років позбавлення права займати певну посаду. Карається лише свідома невиплата з/п недобросовісного роботодавця.

Компенсація

Компенсацію слід сплатити працівникові, якщо без поважних причин той не бачив з/п більше місяця. Якщо ж із вини працівника не вчасно відбулася виплата – ніяких компенсацій. Грошовий дохід із сумою індексації підлягає компенсації (Закон № 2050, ст. 2).

До доходів слід віднести:

1. пенсії;

2. соціальні виплати;

3. стипендії;

4. заробітна плата.

Сума компенсації – добуток нарахованої, однак не вчасно виплаченої зарплатні за певний місяць,а також приросту індексу споживчих цін у відсотках поділений на 100 (обчислюється шляхом множення). У випадку, коли індекс не перевищує 100% компенсацію не нараховують. Поняття “індексу споживчих цін” як показника, означає зміни цін на послуги й товари.

Виплата компенсації відноситься до фонду оплати праці. Відповідно до цього, нараховується ЄСВ (Єдиний соціальний внесок).

Не розрахувався при звільненні

Варто знати, що роботодавець звільняючи працівника, у той же день повинен остаточно з ним розрахуватися й віддати оформлену трудову книжку. В інакшому випадку виникає трудовий спір. Вирішується у судовому порядку. Після ухвалення рішення щодо стягнення заборгованості із з/п, роботодавець від відповідальності не звільняється. Підставою для відшкодування моральної шкоди слід вважати порушення прав працівника (моральні страждання, погіршення стану здоров’я).

Отже, потерпілий працівник без будь-яких обмежень строків має право звернутися до суду із позовною заявою з проханням стягнути з/п, гроші за невиплачені лікарняні чи відпустки тощо. Якщо в роботодавця немає грошей для виплат – від відповідальності його це не звільняє.

Якщо у Вас виникли питання із трудових спорів, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.

Як забрати гроші, які роботодавець “забув” виплатити?
Tagged on: