Великий бізнес починається з малого. Це правда, адже спершу має народитися ідея. Далі – її реалізація. Для людини, яка не планує поки що великих фінансових оборотів або ж великого штату працівників найкращий варіант – реєстрація ФОП. Розшифровується як фізична особа-підприємець. Що потрібно для створення бізнесу? Які документи необхідні при реєстрації та які основні правила має знати початківець у підприємницькій діяльності – далі у статті.
ФОП. Хто може ним стати?
У Законі України “Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб” – обмежень немає. Однак існують деякі вимоги. Згідно зі статтею 55 Господарського кодексу України суб’єктами є українці, іноземці, а також особи без громадянства. Відповідно до Цивільного кодексу, право на створення бізнесу має фізична особа цивільно дієздатна, тобто повнолітня. У разі 16-річного віку, батьки майбутнього підприємця подають нотаріально завірену заяву.
Нюанси перед реєстрацією
Перед тим, як ставати підприємцем, необхідно обрати класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД). Іншими словами, вибрати ту діяльність, якою й буде займатися ФОП. Переглянути список можна на офіційному сайті. Другим моментом є оформлення онлайн-заявипро реєстрацію. При цьому, необхідно мати ЕПЦ (електронний цифровий підпис).
Відкриття ФОП через інтернет
Першим способом може послугувати сайт Мін’юсту. Потрібно увійти до “Кабінету електронних сервісів” і в “Реєстрі фізичних і юридичних осіб” вибрати “Заява на держреєстрацію юридичної або фізичної особи-підприємця”. Далі засвітиться вікно із входом, тобто реєстрацією. Зареєструватися у системі можна, увійшовши в кабінет приватності, створивши заяву, підписавши заяву ЕПЦ, відправивши її. Потім потрібно перевірити, чи розглядали заяву. Як результат – отримати електронний чи друкований документ.
Другий спосіб – портал державних послуг iGov. Спочатку треба обрати бізнес-послуги, а в підрозділі реєстраційних даних – пункт про “Державну реєстрацію підприємця”. Ідентифікація відбувається при наявності ЕЦП чи систем BankID (є в клієнтів Ощадбанку та Приватбанку) або ж IDcard. У них міститься інформація й про місце реєстрації.
Третій – відкриття ФОП самостійно. Необхідно за місцем проживання звернутися до держреєстратора, взяти паспорт і код, надати копії. На місці потрібно заповнити реєстраційну картку. Під час заповнення КВЕДів треба бути уважним, адже помилку можна виправити лише перереєструвавшись. Подання документів може здійснюватися не лише особисто, а й спецлистом або ж через представника (на нього необхідно оформити довіреність, нотаріально посвідчену). Якщо все добре, то протягом 3 днів з моменту подання документів, особу повинні внести до держреєстру, видати виписку.
Після цього із документами треба йти до податкової інспеції. Взяти копію ідентифікаційного кода й паспорта; книгу обліку доходів; заяву про єдиний податок; виписку з ЄДР; написати заяву на ім’я начальника податкової.
Що стосується книги обліку доходів, то її треба зареєструвати і у випадку реєстрації через інтернет. Разом з тим, видадуть свідоцтво, яке затверджує, що віднині Ви є платником податку. А також – реквізити банківського рахунку.
Підприємці діляться на групи:
- ФОП, які не використовують працю найманих працівників, проводять торгівлю на ринках, населенню надають побутові послуги. Дохід – до 300 тис. грн;
- надають послуги населенню або платникам єдиного податку. Ресторанна діяльність, виробництво й продаж товарів. Мають до 10 найманих працівників. Обсяг доходу – до 1,5 млн грн;
- ФОП і юридичні особи. Дохід – до 5 млн грн;
- с/г товаровиробники. Частка виробництва за попередній податковий рік перевищує чи дорівнює 75%.
База оподаткування: ставки єдиного внеску та податку
1 група – ставка – до 10% прожиткового мінімуму.
2 група – ставка – до 20% мінімальної зарплатні.
3 група – дохід. Ставка – 3% доходу з ПДВ, 5% доходу без ПДВ.
4 група – 0,16-5,4% нормативногрошової оцінки 1 га землі (залежить від земельних видів).
Для сплати ЄСВ та ЄДР існують різні суми й умови, залежить від групи платника. Пенсіонери по інвалідності й одночасно за віком ЄСВ не сплачують.
Інформацію про консультування з питань корпоративних завдань, Ви можете отримати на сторінці Реєстрація ФОП.