Бути благодійником – означає допомагати. Надавати допомогу тим, хто дійсно цього потребує.
Благодійна організація – це юридична особа приватного права, установчі документи визначають відповідну діяльність у певній сфері. У кожної організації є власна програма, а заходи спрямовані на вирішення проблем. Які є сфери благодійної діяльності, як створити організацію, правові документи – далі в статті.
Відповіді на важливі питання
Перед тим, як відкрити благодійну організацію, запитайте себе:
- Для чого Вам потрібна нова організація? Чим супроводжується Ваше рішення? Намагайтеся бути чесним із собою. Це – миттєве бажання, зовнішні фактори (політична компанія, безробіття, мода тощо)? Іншими словами, настільки Ваше рішення зважене. При цьому Ви повинні розуміти можливі ризики. Можливо простіше долучитися до вже існуючої організації?!
- Яка місія та мета? Як саме Ваша організація може стати унікальною? Якщо виникла проблема у визначенні місії, можна відвідати сайти відомих організацій і ознайомитися з їхніми установчими документками.
- Чи є команда однодумців або ж хто стане рушійною силою? Будь-яка діяльність вимагає неабияких зусиль і відповідальності. Аби реалізувати програму, необхідно залучити партнерів, спонсорів. Щомісяця здавати звіти в податкову. Свою ж організацію просувати за допомогою ЗМІ. А також налагодити контакти з місцевою владою. Чи є у Вас ті, хто зможе підтримати? Чи готові Ви на такі умови? Важливий фактор успішної діяльності – активне та професійне Правління. Сюди слід віднести тих людей, які не байдужі до організації, по суті експерти, які зможуть підняти Вашу діяльність на хороший рівень.
- Хто буде фінансувати організацію? Вже на початковому етапі Ви повинні передбачити, хто буде готовий працювати волонтером і як довго. Адже за останні 2-3 роки конкуренція зросла і гранти скоротилися. Тому шанси перемогти – невеликі, але все-таки є!
Якщо Ви рішуче налаштувалися на створення благодійної організації, то повинні знати, що для реєстрації необхідне наступне:
- назва;
- місія, мета;
- статут;
- склад Правління;
- інформація про засновників;
- юридична адреса організації.
Така діяльність врегульована ЗУ “Про благодійну діяльність і організації”.
Які існують сфери:
- охорона здоров’я;
- освіта;
- екологія, охорона довкілля, захист тварин;
- запобігання техногенним і природним і катастрофам, ліквідація наслідків, допомога постраждалим при катастрофі, збройному конфлікті, нещасному випадку. Також допомога біженцям і людям у складнвй життєвій ситуації;
- опіка і піклування, законне представництво та правова допомога;
- соцзахист, соцзабезпечення, соцпослуги і подолання бідності;
- мистецтво та культура;
- наука та її дослідження;
- спорт і фізична культура;
- розвиток територіальних громад;
- розвиток міжнародної співпраці України;
- права людини;
- стимулювання економічного зростання та розвитку економіки по всій Україні або ж в оремих регіонах;
- поліпшення соціально-економічного становища в країні;
- захист населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
Установчі документи благодійної організації
Отже, це:
- статут – (благодійні товариства та благодійні фонди);
- установчий акт – (благодійні установи).
Установчі збори (засновники) вирішують основні питання діяльності. Обговорюють мету, цілі, склад, компетенцію, джерела доходів, звітність, контроль, підстави припинення організації тощо. Усе зазначається в статуті (установчому акті). Далі складається протокол.
Держреєстрація організації
Необхідні такі документи:
- заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (форма 1);
- примірник оригіналу (копію посвідчену нотаріусом) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи. Додається протокол;
- примірник установчих документів благодійної організації.
Після цього засновники отримують виписку з ЄДР ( при бажанні).
Необхідні дії для функціонування організації:
- відкрити банківський рахунок у банку;
- призначити до органів Правління керівника, Наглядову раду;
- внести благодійну організацію до Реєстру неприбуткових організацій та установ, аби звільнити доходи від сплати податку.
Інформацію про консультування з питань корпоративних завдань, Ви можете отримати на сайті Реєстрація благодійної організації.