Чому фізичні особи-підприємці (ФОП) почали масово закриватися? Відповідь на це питання просте – обов’язкова сплата єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) – щомісячно по 704 грн, що близько 8,5 тисяч на рік. Хто ж пішов закриватися? Це ті підприємці, які зареєстрували свій бізнес і не працювали або ж отримували невеликі доходи. Сюди можна віднести і тих, хто мав іншу постійну роботу, а підприємницька діяльність слугувала бонусом. Виходячи з цього, ФОПи створивши документообіг, числилися у статистиці, приносили звіти в податкову, однак економіка від них реальної вигоди не мала. Далі у статті – методи закриття ФОП та як відновити підприємницьку діяльність.

Процедура закриття ФОП

Аби закрити підприємницьку діяльність, необхідно заповнити заяву “Про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи–підприємця за її рішенням”. Однак перед цим варто впевнетися у чинності документу, адже час від часу Мін’юст вносить зміни. Заповнена заява підписується та подається держреєстратору (при собі мати паспорт). Даний метод підходить для осіб, які проживають за місцем реєстрації власного підприємства. Так звані “сплячі” ФОПи нерідко зареєстровані далеко від теперішнього місця проживання. У цьому випадку заяву з завіреним підписом у нотаріуса держреєстратору можна відправити листом (необхідна точна адреса податкової та гроші для оплати нотаріальних послуг).

Як припинити підприємницьку діяльність, не виходячи з дому

Як варіант – портал держпослуг онлайн iGov. На сайті заповнюється заява. Підпис має цифровий. Якщо Ви користуєтесь “Приват24” – така процедура швидка й безкоштовна. Для того, аби отримати електронний підпис (далі – ЕЦП) в “Приват24”, необхідно авторизуватися, а на вкладці “Усі послуги” – “Для бізнесу” знайти пункт про електронний цифровий підпис (є детальний опис інформації про користування).

Друге –  на iGov на вкладці “Послуги бізнесу” – “Реєстраційні дані” – “Всі послуги” потрібно знайти “Державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізособи–підприємця за її рішенням”. Далі – обрати область, яка підсвічена зеленим кольором, дотримуватись інструкцій. Останні – на сторінці “Як працює”.

Після того, як завершилася процедура реєстраційних змін, повинно надійти повідомлення-підтвердження з текстом “Ваше звернення №ххх на тему “Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи–підприємця за її рішенням” опрацьоване. А на звернення винесли позитивне рішення. Обробка заяви буде залежати від завантаженості чиновника. Зазвичай, це 2,5-4 дні.

На порталі iGov чи в державному реєстрі на сайті Мін’юсту можна подивитися, який стан має заява. А для того, щоб знайти потрібний ФОП – скористатися індивідуальним податковим номером або ж за ім’ям підприємця. Разом із тим, є можливість отримати розсилку про зміни в держреєстрі. Це можна зробити за допомогою OpenDataBot. Проте на практиці, повідомлення приходять не раніше, аніж через 2-3 дні після змін.

Сам же портал iGov поки що доступний не в усіх регіонах України. Про це зазначено на порталі: “Зважайте на те, що реєстратори з іншого регіону фізично не зможуть виконувати дії в реєстрі по іншій області”. Спеціалісти радять все ж таки пробувати, адже згідно із законом про державну реєстрацію – програмне забезпечення ЄДР повинно забезпечувати держреєстрацію за принципом екстериторіальності.

Як відновити діяльність ФОП

Скористатися тим же самим порталом iGov. На ньому можна не лише ліквідувати ФОП, а й з легкістю відновити. Нині існує законопроект, зареєстрований у Верховній Раді про 3-місячний термін, у який ФОПи можуть припинити діяльність без оподаткування.

Отже, припинити підприємницьку діяльність просто, навіть не виходячи з дому. Важливо лише уважно читати інструкції та притримуватися деяких правил. Вибір за Вами!

Інформацію про консультування з питань припинення діяльності ФОП, Ви можете отримати у нас на сайті.

 

Як швидко й грамотно закрити ФОП: порядок
Tagged on: