На зміну старим прийшли нові… поліцейські. Українські копи мають не лише знати правила, закони й права, а й вміти гарно спілкуватися українською, бути не молодшим за 18 (закінчити школу), вміти їздити на авто (і то не обов’язково). Це найпростіші вимоги до кандидатів на правоохоронні посади. Кожен водій також знає про нову поліцію. Однак чи знає, як правильно з нею розмовляти на дорозі. Про це та про права водіїв – далі.

Зупинка авто. Ваші дії

Згідно з пунктом 2.4 ПДР, водій зобов’язаний зупинитися на вимогу патрульника. Однак при цьому необхідно дотримуватися відповідної дистанції. Водій не може стати посеред дороги і цим самим заблокувати рух інших учасників дорожнього руху, бо так схотів працівник ДАІ.

Отже, Вас зупинили. Просять вийти з машини. Ви маєте повне право залишатися в салоні авто. Аби поспілкуватися з поліцейським, можна обмежитися відкриттям вікна. ДАІшник, в першу чергу, має привітатися, представитися (назвати ПІБ, посаду), показати відповідне посвідчення. Вимогу показати Ваші документи потрібно виконати. А також надати можливість перевірити номери агрегатів, вузлів і комплектність трaнспортного засобу. Знову ж таки, для цього можна не виходити з авто, а капот можна відкрити безпосередньо з салону.

Відповідно до статті 63 Конституції України, Ви не повинні пояснювати патрульному, куди чи звідки їдете. А також відповідати на такі питання: “Який був знак?”, “Чи читали правила?” та ін.

Згідно зі статтею 16 ЗУ, Ви маєте право вимагати чіткого пояснення причини зупинки або ж можливого порушення ПДР (ч. 2, ст. 35 ЗУ).

Зупинка вважається законною, коли:

  1. Ви порушили правила дорожнього руху;
  2. авто явно несправне (працівник Нацполіції повинен детально описати технесправності);
  3. Ви злочинець чи перевозите незаконний багаж, причетні до ДТП та ін.;
  4. Ви є свідками певної події та Вас необхідно допитати. Однак про себе розповідати Ви не зобов’язані;
  5. авто знаходиться в розшуку;
  6. Вас намагаються залучити для надання допомоги іншим учасникам на дорозі (Ви можете відмовитися від активної допомоги, окрім випадків загрози смерті. Залишити в небезпеці – кримінальний злочин);
  7. якщо Ваш вантаж на авто створює небезпеку для інших.

Лише тоді, коли Вас зупинили законно, Ви зобов’язані показати:

  • водійське посвідчення;
  • техпаспорт;
  • поліс (сертифікат) страхування. А також дозвіл від Державтоінспекції МВС, якщо на Вашому авто є сигнальні пристрої (виликогабаритні авто, якими перевозять небезпечні вантажі).

Ви маєте право:

  1. надавати пояснення, заявляти про клопотання, давати докази своїх тверджень (згідно зі ст. 268 Кодексу Українипро адмінпорушення);
  2. записувати на відео дії правоохоронців, також зазначити дату, час зупинки, причину тощо (стаття 9 Закону України передбачає прозорість і відкритість дій);
  3. у випадку розкрадання документів, ключів або ж авто чи не повернення після огляду речей працівниками Нацполіції, необхідно зателефонувати на 102;
  4. отримати юридичну допомогу (йдеться у статті 268 Кодексу України про адмінпорушення та ст. 59 Конституції України)
  5. залишатися у своєму авто, якщо Ви не є затриманим і поліцейський при 2 понятих не здійснює особистий огляд і обшук авто.

Інформацію про консультування з питань прав водіїв, Ви можете отримати на сайті.

Нова поліція – нові правила спілкування. Права водіїв
Tagged on: