Для того, аби займатися своєю діяльністю, підприємцеві необхідно зареєструватися у Держреєстрі. Порядок регулює закон “Про державну реєстрацію юридичних осіб та осіб-підприємців”. По завершенню надається відповідна виписка. Після цього постає таке питання як вибір системи оподаткування. Загалом, існує 2 варіанти – спрощена (шляхом сплати єдиного податку) та загальна (сплата податків з доходу) системи. У чому відмінність загальної та спрощеної систем, плюси та мінуси, як правильно обрати групу для СПД, які існують обмеження – далі.

Загальна система оподаткування для СПД

Якщо підприємець обирає таку систему, то податок з доходів становитиме 18%. Окрім цього, необхідно сплачувати Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від чистого доходу. Відповідний спосіб пільг не надає, тобто усі збори та податки необхідно обов’язково сплачувати. Перевагою ж є те, що розмір сплачуваних доходів залежить від розміру доходів. Це означає, якщо Ви за звітний період не отримали дохід від діяльності, то відповідні податки не сплачуються. Також немає обмежень щодо обсягів реалізації, видів діяльності, кількості працівників.

Основний недолік – складність. Зобов’язаннями для підприємців є ведення обліку та документально підтверджені доходи й витрати. Ця система підходить для тих, хто має невисоку рентабельність продажів, адже об’єктом оподаткування є чистий дохід.

Цікаво, що підприємець у разі порушення на спрощеній системі (єдиний податок) може опинитися на загальній. Це так зване покарання і в тому випадку, якщо:

  • здійснюються види діяльності, які не зазначені у свідоцтві платника ЄП підприємцями 1-ої та 2-ої груп;
  • використовуються не грошові розрахунки;
  • встановлений ліміт доходу реалізації для відповідної групи платників ЄП перевищений тощо.

Окрім переходну на загальну систему, підприємець повинен сплатити 15% від доходів.

Спрощена система (єдиний податок)

Підприємець не сплачує частину податків і зборів. Хоча спрощену систему вже й важко назвати такою, все одно вона має переваги над загальною. Це:

  • підприємець платить фіксовану суму ЄП. Для 1-ої та 2-ої груп сплачується 10-20% від мінімальної з/п або відсотки від обороту – 3-5% від доходу;
  • сплачує ЄСВ – 22% від мінімалки;
  • ведеться спрощений облік доходів і витрат;
  • на такій системі є дві форми звітності – декларація платника ЄП та податковий розрахунок сум доходу, сплаченого на користь платника. А також сум, отриманого з них податку. Платники ЄП за ставкою 3% здають декларацію з податку на додану вартість.

Для реєстрації в якості платника ЄП, підприємець повинен написати до податкової відповідну заяву за місцем держреєстрації. Протягом 10 днів надається виписка з реєстру платників ЄП або ж відмова. У випадку переходу з загальної системи на спрощену, заяву слід подавати не пізніше, аніж за 15 днів до початку наступного звітного  періоду (умова – виплачені попередні податки).

Сплачена сума ЄП є остаточною. Тому не включається до перерахунку загальних обов’язків платника. За словами аналітиків, дві третини українських підприємців лише завдяки єдиному податку ведуть свій бізнес легально.

Отже, незважаючи на обмеження, спрощена система оподаткування є більш зручною, аніж загальна. Підприємцеві ж дозволяє використовувати розрахунки готівкою (актуально в сфері торгівлі та надання побутових послуг).

Які існують групи єдиного податку?

Насамперед, варто зазначити, що існують певні види діяльності, якими на спрощеній системі займатися не можна. Однак спершу розберемось, які є групи єдиного податку  для СПД (ФОП).

Отже, на спрощеній системі три групи:

  1. дозволена діяльність – роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках; надання побутових послуг населенню (індивідуальне виробництво, ремонт одягу, взуття, техніки, перукарні тощо). Заборонена – будь-яка інша діяльність. БЕЗ найманих працівників. А дохід – до 300 тисяч гривень.
  2. Дозволена діяльність – надання послуг платникам єдиного податку та/або населенню; виробництво чи продаж товарів; ресторанне господарство. Заборонена – надання послуг юридичним особам на загальній системі оподаткування; посередництво з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомості (група 70.31 КВЕД) виробництво, постачання, продаж ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Працівники – не більше 10-и. Дохід – до 1,5 млн грн.
  3. Без обмежень окрім загальних для всієї спрощеної системи. Працівників – скільки завгодно. Дохід – до 5 млн грн.

Оподаткування груп:

  • перша – 10 % розміру прожиткового мінімуму (нині – 160 грн);
  • друга – 20 % мінімальної зарплати (нині – 640 грн);
  • третя – 5 % від доходу (без ПДВ), 3 % від доходу (з ПДВ)

Діяльність, якою підприємці не мають права займатися при системі ЄП

Це:

  • організовувати, проводити азартні ігри, лотереї (крім розповсюдження), парі;
  • обмінювати іноземну валюту;
  • виробляти та торгувати підакцизними товарами (алкоголь, тютюнові вироби, пальне тощо);
  • видобувати, виробляти, реалізовувати дорогоцінні метали, каміння (не стосується ювелірних та побутових виробів);
  • видобувати, реалізовувати корисні копалини;
  • займатися фінансовим посередництвом (крім діяльності страхових агентів, сюрвейєрів, аварійних комісарів та аджастерів);
  • управляти підприємствами;
  • надавати послуги пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);
  • продавати предмети мистецтва та антикваріату, організовувати торги (аукціони) виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату;
  • організовувати, проводити гастрольні заходи;
  • проводити технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД);
  • займатися діяльністю у сфері аудиту;
  • здавати в оренду земельні ділянки понад 0,2 гектара, житлові приміщення (частини) понад 100 кв. м, нежитлові приміщення (частини) понад 300 кв. м.;
  • займатися діяльністю страхових брокерів.

Отже, вищезазначений перелік можливий лише на загальній системі оподаткування.

Якщо ж обирати все-таки спрощену систему, то до Першої групи можна залучитися, якщо в планах самостійно торгувати на ринку, відкрити ремонт взуття, одягу, техніки, перукарню. Не забуваймо й про дохід, який повинен бути до 300 тис. грн. Другу групу можна обирати, якщо плануєте виробляти та продавати товар, відкрити кафе чи ресторан (без торгівлі алкоголем) або надавати послуги населенню.

У разі надання послуг підприємцям, потрібно обрати третю групу. Кількість працівників не повинна перевищувати 10 осіб, а дохід 1,5 млн грн. Третю групу варто обирати в усіх інших випадках, коли Ви відповідаєте критеріям по діяльності та обсягу доходу до 5 млн грн.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті Реєстрація СПД.

Система оподаткування: як обрати групу єдиного податку для СПД?
Tagged on: