Про правила та умови проживання в гуртожитку йдеться у статті 127 Житлового кодексу України. В кожному гуртожитку існує свій внутрішній розпорядок, певні вимоги. Студенти ж їх повинні суворо дотримуватися. Однак, як показує практика, самі ж працівники нехтують правилами. Більше того, зневажливо відносяться, мовляв студенти “сіли на голову” та порушують встановлений порядок. Які обмеження є незаконними та які права має студент – далі.
Гуртожитки. Основні вимоги ЖКУ
- Заселяти можна лише тоді, коли є затвердження від органів санітарно-епідеміологічної служби. До слова, комісія щороку перевіряє, чи відповідають гуртожитки санітарним нормам.
- За проживання в гуртожитках потрібно платити. У разі недотримання студентом обов’язку, можуть виселити.
- У гуртожитках повинні бути меблі, необхідний інвентар. Студентам мають надаватися побутові послуги, такі як прання, прасування. Студенти не повинні купувати за власні гроші меблі тощо.
- Студентів не мають права змушувати виконувати ту роботу, за яку відповідають працівники гуртожитку. Тобто прибирати, чергувати, адмініструвати – НЕ повинні.
- Адміністрація вузу затверджує внутрішній розпорядок і визначає правила проживання влітку.
Пільги, про які має знати студент
ВАРТО ЗНАТИ, що кожен студент має право оформити субсидію на проживання в гуртожитку. Нарахування індивідуальне, воно залежить від розміру офіційної зарплати чи стипендії. У разі відсутності того та іншого, субсидію нараховують, враховуючи мінімальний прожитковий мінімум.
Якщо студент із малозабезпеченої родини, то йому повинні безкоштовно надавати первинну та вторинну правову допомогу. Первинна – це консультації, допомога в складанні документів, заяв. До вторинної категорії відносять послуги адвоката. В нашій країні на таке право мають не лише малозабезпечені, а й діти-сироти, ветерани, інваліди. Заплатити доведеться лише за судовий збір.
Хто має право на поселення
Навчальний заклад повинен забезпечувати студентів гуртожитком. І це має бути на рівні мінімум 70% від потреби. Нині ж такої норми, на жаль, не дотримуються. А в кожного свої правила.
Загалом, до гуртожитків повинні заселяти іногородніх студентів, аспірантів, слухачів підготовчих курсів, курсантів, іноземних громадян (таких студентів розміщують на загальних підставах).
Є й пільговики, яких повинні забезпечити гуртожитком першочергово:
- студенти з обмеженими можливостями (1-3 групи);
- які з багатодітних родин (3 і більше дітей у сім’ї);
- коли не стало одного з батьків;
- батьки студентів, які є шахтарями (стаж не менше 15 років), загиблі під час нещасного випадку чи інваліди I, II груп.
Самих працівників можуть також заселити, проте потрібен дозвіл з боку керівників.
Окрім того, студенти-пільговики можуть претендувати на знижку на навчання.
Порядок поселення
Рішення про те, як розподілити місця між студентами приймає керівництво факультету. Затверджує його керівник НЗ. При цьому погоджує із студентським самоврядуванням. Далі студент укладає угоду про поселення та проживання. Разом з тим отримує відповідне направлення. У ньому зазначена адреса, номер кімнати. Перед тим як заселитися, студент повинен внести передоплату (зазвичай, за рік). Студента знайомлять із Правилами внутрішнього розпорядку та технікою безпеки. Нині від студентів вимагають купити страховий поліс. Це – законна вимога, однак майно мають описати та оцінити. У разі відмови від полісу, все одно повинні заселити. Звісно, якщо не було оцінки та опису майна).
Життя в гуртожитку. Права студентів
Студенти мають право:
- використовувати приміщення заради побутових потреб, користуватися пристроями, інвентарем;
- висувати вимогу зробити ремонт або ж замінити обладнання, меблі. Одним словом, усунути недоліки; Сам студент не повинен за власні кошти цього робити, якщо тільки не пошкодив майно. До того ж, прибирати мають працівники гуртожитку. Студенти ж – дотримуватися чистоти;
- поскаржитися на роботу працівників, погані умови проживання;
- обрати органи студентського самоврядування гуртожитку, долучитися до складу;
- приводити до гуртожитку сторонніх, останні мають показати документи;
- оскаржити дії адміністрації, якщо ті без відома студентів заходять у кімнати. Представники можуть це зробити лише тоді, коли НП;
- у будь-який час доби потрапити до гуртожитку.
Щодо останнього, то жоден закон України не обмежує в цьому студентів. У Міністерстві освіти також вважають, що неприпустимо вести записи щодо запізнень студентів. Окрім того, вимагати пояснювальні. При цьому залучати до примусових робіт не мають права. А виселити можуть лише тоді, коли є на це вагомі підстави.
Так, у кожному гуртожитку діє власний статут. Його потрібно дотримуватися. У випадку запізнення, про це необхідно попередити вахтера, написати заяву. Однак якщо студент не зміг цього зробити та його не пропускають, можна сміливо дзвонити в поліцію. Правоохоронці проведуть студента, а випадок оформлять, як поліцейське піклування.
Неправомірні дії працівників гуртожитку можна фіксувати на відео. Проте розповсюджувати заборонено.
Палити на території закон не дозволяє! Адміністрація має право стягнути штраф. Якщо це перший раз, то студент повинен сплатити 170 грн. Повторне зауваження коштуватиме 340. Постійне порушення може потягнути за собою рішення виселення.
Якщо немає поважних причин, то студента не мають права виселяти з однієї кімнати до іншої. Цей момент повинен узгодити студент. Поважна причина для переселення – несвоєчасна оплата за гуртожиток.
Коли ж студент порушує Правила внутрішнього розпорядку, йому можуть зробити ЗАУВАЖЕННЯ, виписати ДОГАНУ, ВИСЕЛИТИ, НЕ дати місця в гуртожитку на наступний рік, ВІДРАХУВАТИ з НЗ.
Якщо Вам потрібна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете знайти на сайті.