Є два шляхи вступу у спадок: через нотаріуса та через подачу заяви до суду. Зрозуміло, що перший варіант швидший. Адже потребує менше затрат і часу. Проте цей спосіб не єдиний. Зараз є багато ситуацій, вирішення яких можливе тільки через судовий позов. Отже, розбираємось у такому питанні, як вступ у спадщину через суд і чому та хто подає такі заяви.

 Є кілька випадків, для яких передбачене вирішення питання через інстанцію суду. Перший випадок такий – прострочення терміну вступу у спадок.

Якщо ви пропустили термін, що визначається шістьма місяцями від дня змерті спадкодавця, то є можливість все ж стати власником спадку. Потрібно дуже уважно поставитися до цієї справи. Адже навіть усі документи не гарантуватимуть рішення суду на вашу користь. Тому варто звернутися по допомогу до юристів проекту «Ваш юрист» і відновити термін спадкування через суд.

Важливо зібрати потрібну кількість доказів, що причина вашої відсутності, а тому і пропущений термін, є поважною. До таких належить  важка хвороба, перебування на території іншої країни чи непроінформованість про смерть спадкодавця. Така причина має бути підтверджена документально і завірена нотаріусом.

Після того, як суд дозволить спадкоємцю встановити додатковий термін подання заяви на вступ у спадщину, треба подати нотаріусу заяву.

Заява складається для того, щоб можна було отримати свідоцтво права спадщини.

Нотаріус теж має виконати ряд процедур. Встановити факт смерті заповідача, а також встановити наявність підстав спадкування за законом чи заповітом. До того ж він визначає розмір майна, що переходить у спадок, наявність боргів та кредитів.

Свідоцтва про право на спадщину повинні бути зареєстровані у Єдиному реєстрі заповітів.

Ще однією підставою подачі позову до суду може бути постанова про відмову видачі свідоцтва права на спадщину.

Якщо ви не єдиний спадкоємець, а інші спадкоємці вже оформили всі потрібні документи, то можна обійтися без звернення до суду. Для цього інші спадкоємці повинні дати письмову згоду, що ви маєте право на частку спадку. В такому випадку ви можете отримати свою частину.

Є також інші причини подачі заяви до суду. Це не тільки пропущений термін оформлення свого права на спадок, а й переоформлення спадкового майна на себе. Адже отримання спадку не вирішує питання з його приватизацією. Таких справ у судовій практиці багато. А успішність даного позову залежить від правильності зібраних документів.

А їхній перелік такий:

  • Квитанція, що вказує на причетність, а також фінансову участь спадкоємця у розпорядження майном. Це може бути документ про ремонт чи купівлю техніки, рахунки за комунальні послуги.
  • Документи, що засвідчують оплату боргів;
  • Докази того, що даний спадкоємець жив із спадкодавцем;
  • Підтвердження родинних зв’язків між спадкоємцем і спадкодавцем.

Отже, закон передбачає різні обставини вступу у спадок. І якщо зібрати потрібні документи, докази та підстави отримання спадщини, то можна відстояти свою правоту і у судовому засіданні.

Без суду – ніяк не обійтися. Вступ у спадщину через суд