Визнання недієздатності – питання, що стосується неприємних обставин. До прикладу, в разі алкоголізму, наркоманії чи психічних розладів. Коли мова йде про алко- чи наркозалежність, то в таких випадках дієздатність підлягає обмеженню, а не визнанню щодо недієздатності. Бо визнати особу такою можуть, якщо хронічний, стійкий психічний розлад. При якому особа не керує чи не усвідомлює своїх дій. Далі в статті – що означає позбавлення дієздатності та обмеження, як відбувається процес.

Визнання недієздатності. Наслідки

Обмеження. Які наслідки?

Обов’язково рішення щодо обмеження цивільної дієздатності приймає суд, а також встановлює піклування. Останній має контролювати майнові та фінансові питання. Таким чином, людина, що має “обмеження” може лише вирішувати дріб’язкові моменти. Інше (напр., угода про розпоряджання майном) за згодою піклувальника. Коли ж опікун не схвалить певну  угоду, відмову можна оскаржити, звернувшись до органу опіки чи суду. При порушеннях договірних умов відповідальність і завдану шкоду несе особа з “обмеженнями”.

Саме піклувальник контролює, чи належно йдуть доходи в сім’ю. Отримувати ж заробіток особа зможе самостійно лише з письмової згоди піклувальника.

Недієздатна особа. Наслідки

Так само у “владі” піклувальника. До того ж, вирішувати будь-які договірні питання не має права. Щоправда, у такому випадку опікун відповідальний за шкоду, що нанесла недієздатна фізособа.

Заява до суду

За Цивільним процесуальним кодексом (ст. 295), заяву щодо обмеження цивільної дієздатності фізособи чи визнання її недієздатною слід подати до суду за місцем проживання. Коли ж людина лікується у психлікарні, то за місцем установи.

Заяву можуть подати лише члениродини, орган опіки та піклування, відповідна установа. У документі мають бути вказані обставини, що впливають на здатність усвідомлювати чи керувати діями. Разом з тим, слід описати причини та наслідки, тобто те, що особа завдає шкоди своїй сім’ї.

Крім того, у заяві можуть бути вказані дані свідків, що підтверджуть викладені обставини. До заяви слід прикріпити докази. Насамперед, це копії документів, які слугують підтвердженням права подавати таку заяву. До прикладу, ті документи, що підтверджують родинні зв’язки заявника з особою (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження тощо).

До заяви про визнання особи недієздатною треба додати й копії меддокументів (історія хвороби, копія медкарти тощо). Коли ж немає навіть можливості отримати їх, то варто звернутися до суду з клопотанням. Крім заяви додається довідка від лікаря-нарколога та документи щодо матеріального становища сім’ї, інші непрямі докази неадекватної поведінки (напр., з поліції).

Визнання недієздатності. Проходження процесу

У разі вагомих аргументів суд призначить судово-психіатричну експертизу для того, щоб встановити психічний стан особи. Коли ж людина не хоче її проходити, то до цього можуть змусити. На засідання з такого питання мають викликати заявника та представника органу опіки й піклування. Кожен окремий випадок вимагає перевірки на стан здоров’я.

У разі прийняття рішення щодо обмеження дієздатності чи визнання особу недієздатною, суд встановлює піклувальника над такою особою. Питання вирішують протягом 1 місяця. Людина з “обмеженнями” також має право звертатися до суду, коли, наприклад, хоче нового опікуна. Цього ж не може зробити той, хто визнаний недієздатним. Нового опікуна чи піклувальниа призначать і за поданням органу опіки й піклування.

Особа стає недієздатною, як тільки судове рішення стане чинним. Так само, як і повернення дієздатності лежить у суддівських руках. Для цього ж потрібні вагомі докази.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.

Визнання недієздатності: як проходить процес та які наслідки для такої особи?