Коли людина прописана це не означає, що має право власності. У той же час виписка, тобто зняття з реєстрації, не свідчить про втрату права на користування житлом. Зняти ж із реєстрації особу неможливо без визнання втрати користування приміщенням. Однак і тут є свої нюанси. Про можливості виселення з квартири – далі.
Виселення з квартири. Підстави
За статтею 7 ЗУ “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” зняти з реєстрації (виписати) можуть у разі:
- коли є відповідна заява;
- свідоцтво про смерть;
- особа перебуває у спецзакладі чи в іншому місці;
- рішення суду стосовно позбавлення права власності, заборони користуватись житлом, визнання людини безвісти відсутньою чи оголошеною померлою;
А якщо поглянути на статтю 46 ЦКУ, фізособу можуть оголосити померлою в разі відсутніх відомостей щодо місцезнаходження/перебування впродовж 3 років. Фізособу, що є безвісти зниклою і це пов’язано з воєнними діями, можуть оголосити померлою після того, як пройде 2 роки. При цьому в разі конкретних обставин, суд може зробити це раніше.
Таким чином, зняти з реєстрації можна двома шляхами: добровільно та примусово.
Виселення з квартири. Відсутність права
Аби заселити члена родини необхідна згода власника. Що стосується неповнолітніх дітей, то згода батьків не потрібна. Отож, у разі незгоди власника на вселення членів родини (напр., невістки), така особа права проживати не має.
Буває, коли виселятися не хочуть. Однак тут важливо розуміти, яким саме чином певні особи вселялися. Коли незаконно, то проблем із виселенням не буде.
Згідно зі статтею 405 ЦКУ, у члена сім’ї власника житла втрачається право користуватись відповідним приміщенням. Якщо ж цей самий родич є відсутнім без поважної причини понад рік.
Члени сім’ї по суті мають однакові права із власником. Однак якщо родичі «сіли на голову», а виселятись не хочуть, то вирішити це питання можна.
Підставою того є стаття 116 Житлового кодексу Української РСР. Це означає, що припинити відповідне право можуть, якщо член сім’ї:
- систематично руйнує чи псує житло;
- використовує приміщення не за призначенням;
- постійно порушує правила спільного проживання тощо.
Усе вищеописане має обов’язково підтверджуватись доказами і в судовому порядку.
Процедура виселення є непростою. Проте можливою. Як уже вказувалось вище, виписати можна добровільно чи примусово.
Примусове виселення відбувається лише через суд. При цьому подається відповідна позовна заява. У ній варто описати прохання не лише щодо зняття з реєстрації, а й визнання особи такою, що втратила право. До заяви додаються документи. Зокрема ті, що слугують підтвердженням права власності на житлове приміщення, підстави для того, щоб визнати особу безправною.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Виселення і припинення реєстрації за місцем проживання.