В Україні в кожного українця є право на отримання державної компенсації в зв’язку із втратою роботи. Проте далеко не кожен знає, як це зробити. Як стати на облік у Центр зайнятості, які документи – далі в статті.
Виплати по безробіттю. Центр зайнятості
Допомогу надають лише тим, у кого є офіційний статус безробітного. Це:
- особи працездатного віку до призначення пенсії (на пільгових умовах, за вислугу років)
- особи до 16-річного віку, яких звільнили, бо підприємство проводило перепрофілювання, скоротили штат;
- інваліди, яким ще далеко до пенсію, які отримують соцвиплати.
Як стати на облік?
Отримати офіційний статус безробітного можна тоді, коли стаєш на облік у Центр зайнятості. А реєстрація безробітних не залежить від місця проживання чи перебування.
Коли безробітного ставлять на облік, заводять персональну картку, вказують особисті дані. До них належать такі: ПІБ, число, місяць і рік народження, зареєстроване місце проживання чи перебування, ІПН або серія та номер паспорта, відомості щодо останнього місця роботи чи виду діяльності, підстава для припинення трудових відносин.
Які документи?
Це:
- паспорт громадянина України;
- облікова картка платника податків;
- трудова книжка або цивільно-правовий договір;
- документ про освіту (диплом, свідоцтво, сертифікат і т.д.);
- військовий квиток із зазначенням дати взяття на облік (якщо потрібно);
- довідка з останнього місця роботи про розмір зп (необхідна, якщо страховий стаж за останній рік становить не менше півроку).
До того ж, у Центрі можуть попросити додаткові документи. Люди з інвалідністю мають подати копію довідки до акта огляду МСЕК та якщо є – індивідуальну програму реабілітації.
Іноземці на постійній основі проживання в Україні повинні надати посвідку (дозвіл) на поживання. Переселенці мають подати:
- заяву про припинення трудових відносин, нотаріально завірений підпис;
- розрахунковий документ (квитанцію), що підтверджує направлення зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення.
Підбір роботи
Якщо впродовж півроку з дня реєстрації безробітному так і не змогли знайти роботу за фахом, то запропонують пройти перенавчання на іншу професію, враховуючи стан здоров’я, здібності та ринкові потреби.
Коли ж особа двічі відмовляється від пропозицій, то її можуть зняти з реєстрації в Центрі зайнятості, тобто позбавити статусу безробітного. Повторно ж зареєструватись на біржі праці можна не раніше ніж через 90 днів з дня зняття з обліку. За ці 3 місяці Центр надаватиме вам лише консультації.
Грошову допомогу призначають з 8-го дня після реєстрації. А тим, хто звільнений без поважних причин, гроші прийдуть на 91-й день.
Періоди виплат:
- 720 днів – для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію);
- 360 днів – стандартна тривалість виплат для більшості громадян;
- 270 днів – при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, за згодою сторін;
- 180 днів – для переселенців, а також молоді, яка закінчила або припинила навчання у школах, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби.
Сума виплат
Менше 2 років трудового стажу – 50% від зп.
Від 2 до 6 років – 55%.
Від 6 до 10 років – 60%.
Понад 10 років – 70%.
У перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 90 днів — 80%, в період, що залишився виплати становлять 70%.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Відновлення на роботі через суд.