Військова служба: право на збереження місця роботи та інші гарантії

За частиною 2 статті 39 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”, громадянин України, призваний на строкову військову службу, за призовом при мобілізації, на особливий період тощо має певні гарантії. Останні передбачені ч.3 і 4 ст. 119 КЗпП України. Мова йде про гарантії працівникам. Отож далі в статті – військова служба та права працівників на рахунок збереження місця роботи, посади й середнього заробітку на підприємствах.

Військова служба. Які гарантії для працівників?

В Україні ввели особливий період з 17 березня 2014 року, таким він є на сьогодні. Такий висновок зробив Верховний Суд (надалі – ВС) у питанні вирішення спорів між працівниками та їх роботодавцями стосовно відмови поновлювати на роботі. Разом з тим, відшкодовувати розмір заробітку за період вимушеного прогулу. В цьому випадку перебування на військовій службі.

У частині 6 статті 2 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” йдеться, що військова служба має такі види:

  • строкова;
  • за призовом під час мобілізації;
  • на особливий період;
  • за контрактом осіб рядового складу;
  • за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
  • навчання курсантів вишів;
  • за контрактом осіб офіцерського складу;
  • за призовом осіб офіцерського складу тощо.

А згідно з пунктом 3 частини 1-ої статті 36 КЗпП України підстави для того, щоб припинити трудові відносини – призов або ж вступ працівника чи власника – фізособи на військову службу. Також у випадках направлення на альтернативну (невійськову) службу.

Військова служба. Протиправні підстави для звільнення працівника

Цікаво, які ж записи були внесені до трудової книжки перед тим, як особа відправилась на службу…

Можливо там вказана така підстава, як: “звільнено за ч. 3 ст. 36 КЗпП України”, а при цьому жодних виплат під час знаходження на службі. Так от, це порушення і таким чином Ви можете вимагати їх. Навіть, якщо Ви були ініціатором звільнення через вступ на військову службу. При цьому є нюанс – складену заяву в суді не врахують, адже така підстава не може розглядатись, як звільнення за ініціативою працівника.

Отож, на отримання гарантій право має той працівник, якого:

-призвали на строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації; на особливий період; за контрактом у зв’язку з кризовою ситуацією (загроза нацбезпеці). Останні передбачені частиною 3 та 4 статті 119 Кодексу законів про працю України.

Таким чином, після введення в Україні особливого періоду та Рішення РНБО звільнення, незбереження за працівником його робочого місця та середнього заробітку на період служби вважається протизаконним. Про це в пункті 3 статті 36 КЗпП України.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Складання договорів.

Військова служба: право на збереження місця роботи та інші гарантії