Сьогодні в Україні особливо гостро стоїть питання захисту Батьківщини. Багато громадян самостійно йдуть до військкоматів, аби вступити на службу. Іншим приходять повістки. У законах визначення “повістки з військкомату” немає. Однак із юридичної точки зору воно означає письмове повідомлення про виклик до офіційного державного органу — військкомату, на засідання суду, а також про виклик до слідчого чи прокурора. Адресована конкретній особі. Зазначається точна адреса установи, місце та час явки. Разом з тим прописані наслідки ухилення. У нашій статті – якими бувають повістки, правила їх вручення та яка відповідальність у разі неявки.

Військкомат. Види повісток

Насамперед, слід зазначити, що повістку може вручити представник військового комісаріату, ЖЕКу чи селищної ради, а також керівництво за місцем роботи. Викликати можуть по телефону (хоча законодавством спосіб не визначений). Повістка повинна потрапити особисто в руки військовозобов’язаному. Він же має з’явитися у військкоматі в зазначений час.

Отже, є такі повістки:

  • уточнення облікових даних;
  • проходження медкомісії (ВЛК);
  • призов на військову службу в ЗСУ.

Повістка для уточнення даних

В Україні найпоширенішим видом повістки є Уточнення військово-облікових даних. Це – оновлення інформації про склад сім’ї та стан здоров’я призовників і військовозобов’язаних. Також можуть цікавити й інші відомості. До прикладу, місце роботи. Варто зазначити, що саме сімейні обставини та наявність захворювань прямо впливає на можливість призову і отримання відстрочки від нього. Наприклад, дитина до 3 років звільняє від військової служби як строковиків, так і офіцерів запасу. А захворювання (є в переліку хвороб) звільняють від армії та дають право на відстрочку.

Призов до ЗСУ

Найгіршим формулюванням повістки для призовника є – виклик до військкомісаріату для призову на строкову службу.

Не з’явитися в РВК за такою повісткою означає відповідати перед законом (Кримінальний кодекс України, ст. 335). У цьому випадку громадянин точно знає, що ухиляється від призову. Тому за це й передбачається кримінальна відповідальність.

Загалом, повістки такого типу (без попереднього виклику на медогляд), на практиці зустрічаються часто. Проте медкомісію все одно потрібно проходити. Це стосується і офіцерів запасу.

Повістка на медкомісію

Таку повістку підписує військовий комісар. А призовник обов’язково повинен пройти медобстеження. Разом із повісткою видається «картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного». До неї записують результати аналізів, висновки лікарів. На зворотному боці документа є графа для запису остаточних висновків військово-лікарської комісії (ВЛК). Там вказується інформація щодо придатності/непридатності до військової служби. Відповідну постанову підписує секретар і голова медкомісії РВК. У разі незгоди з медрішенням, призовник може оскаржити його в суді.

Вимога “з’явитися з речами”

Прийти на пункт збору з речами не означає, що одразу відправлять у ряди військ. Щодо переліку речей, то про це вказано на зворотному боці повістки.

Медкомісія є обов’язковою. Саме ж формулювання є присутнім у 70-80 % повісток. Це залежить від наявних бланків і зазвичай не пов’язане з перспективою призову. Неважливо, який зміст, зобов’язаність узяти з собою військовий квиток чи прописне свідоцтво – не зникає.

Пропоную та наказую – слова одного змісту

У разі неявки – наслідок один і теж. Це – кримінальна відповідальність. За Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, воєнком має повне право віддавати накази військовозобов’язаним та призовникам до моменту їх відправки в розташування військової частини. Проте й сама так звана пропозиція теж вважається обов’язковою. Від формулювання повістки не залежить, чи настане кримінальна або адміністративна відповідальність за неявку по повістці та за ухилення від армії, а визначається умислом ухильника.

Значення має лише мета виклику до РВК.

Мобілізація

Припис про мобілізацію — це документ, який вручається військовозобов’язаному після проходження медкомісії. Проте за умови визнання придатним до служби в армії. Відповідне розпорядження зобов’язує громадянина з’явитися на призовний збірний пункт протягом 12-24 годин після оголошення мобілізації.

Способи вручення

Такими є:

  • особисто в руки під розпис (за місцем проживання або роботи);
  • за повістку розписалися батьки або інші родичі (дружина тощо);
  • залишили в двері або поштовій скриньці (повістка не підписана).

Що буде у разі неявки?

Найбажанішим варіантом для військкомату є – особистий підпис призивника. Такий спосіб дозволяє накладати стягнення у випадку вчасної неявки до РВК.

Покарати можуть по-різному. Передбачений адміністративний штраф або кримінальна відповідальність (зазвичай дають умовно).

Як саме покарати визначають за наступними основними факторами:

  • вік призовника і тип призову;
  • докази наміру уникнути армії;
  • мета, з якою викликають у військкомат (зазначена в повістці).

Не менш важливим є й те, як довго призовник ухиляється від армії, чи є поважні причини.

Шанс відкрити кримінальну справу без підпису призовника – низький. Однак варто пам’ятати, що про військовозобов’язаного можуть згадати знову.

За даними Єдиного держреєстра судових рішень України, з моменту відновлення призову на строкову службу до кримінальної відповідальності притягнули більше 1 тисячі ухилянтів.

Попри те, незалежно, чи є підпис, військкомат може направити листа до поліції чи прокуратури. Начальник райвідділу і керівник місцевої прокуратури зобов’язані протягом 24 годин зареєструвати повідомлення про злочин в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЕРДР). Після цього приступити до слідства. Про це йдеться у Кримінально-процесуальному кодексі України, ст. 214 .

Повістка на роботу

Відповідна специфіка такого вручення – це неможливість відмовитись від розпису в повідомленні. Оскільки повістка приходить у відділ кадрів. Коли ж її відправили додому, не отримати її вкрай важко.

Якщо не взяти цей документ, кадровики складуть акт про відмову від підпису і відправлять його до військкомату. Це означає навмисну відмову та свідоме ухилення від військового обліку.

В Україні фактично відсутні законні способи уникнення вручень повісток, якщо вони прийшли за місцем офіційної роботи. Якщо ж роботодавець (кадровик) не сповістив про це працівника, то сам і понесе відповідальність.

На практиці зустрічаються 2 шляхи, коли можна ухилитися від отримання повістки. Перший – лікарняний. Другий – звільнення. Однак таке ухилення може наздогнати військовозобов’язаних з наступною хвилею мобілізації.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Військкомат 2017: види повісток та правила їх вручення