Коли між роботодавцем і працівником виникають трудові відносини, то обидва розраховують на якісний результат. З’являється певна довіра. Та раптом працедавець вирішує ввести обов’язкову фіксацію всіх дій свого підлеглого. Останній у свою чергу може навіть і не знати про це. Ба більше не розуміти, чи законно взагалі використовувати відеоспостереження. Тож далі про нюанси такого нагляду.

Відеоспостереження. Бути чи не бути йому на робочому місці?

Якщо говорити про саму систему відеоспостереження, то існує дві сторони. Перша – можливість вирішити певні спори в разі виникнення неприємних ситуацій. Другою стороною є те, що камера є втручанням в особистий простір людини. Що ж із цього приводу говорить закон – далі.

Відповідно до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у кожного громадянина є право на повагу стосовно приватного та сімейного життя тощо. Те саме говорить і стаття 32 Конституції України.

Згідно з положеннями українських законів, збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію щодо особистого життя людини можна за умови її згоди. За статтею 302 ЦКУ допускається, коли мова йде про інтереси нацбезпеки, економічного добробуту, прав особи.

Згідно зі ст. 14 ЗУ “Про захист персональних даних”, поширювати персональні відомості дозволено в разі необхідності такої, як національна безпека, економічний добробут і права людини.

Враховуючи вищевказане, відеоспостереження допустиме, проте без порушень особистого життя співробітника.

Відеоспостереження. Установка камер

Спостереження на робочому місці має бути законне та з обґрунтованою позицією. Відеофіксація має проводитись відкрито. Тим самим, співробітники повинні про це знати.

Якщо знову ж таки поглянути на Закон України “Про захист персональних даних”, то відеозйомка є так званою обробкою та збором деяких персональних даних співробітника. Та й сам факт відеоспостереження на робочому місці вважається по суті вторгненням у життя людини. У статті 2 йдеться, що згодою суб’єкта персональних даних є добровільне волевиявлення. Тобто коли особа надає дозвіл обробляти свої персональні дані.

Відеоспостереження. Що вважається дозволом?

Дозвіл це:

  • ясно висловлена згода в письмовій формі (найпрактичніша згода);
  • усна згода (на камеру поговорити з працівником). Проте цей варіант не надійний;
  • мовчазна згода. В разі, коли працівник знає та бачить камеру, проте жодних заперечень не висловлює. Також коли дивиться прямо в камеру.

Додатковою перевагою буде встановлення на видному місці попереджувальної таблички щодо відеоспостереження.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів роботодавця.

Відеоспостереження: чи законне на робочому місці?