Відеореєстратори на авто, системи зовнішнього спостереження, зйомка співробітників на роботі – все це підприємці застосовують не лише для того, аби зберегти своє майно чи таким чином охороняти порядок, а й здійснювати превентивні заходи по відношенню до представників влади чи співробітників компанії.

Нерідко виникають ситуації, коли людина, підпадаючи під приціл камери, сприймає це як образу, тому не виняток, що для вирішення спору звернеться до суду. В такому разі судді, як правило, стають на бік заявника, бо виявляється, що зйомка була проведена незаконно. А при цьому істотно порушуються особисті немайнові права громадян.

Відеофіксація. Як закон захищає противників зйомки?

Згідно Цивільного кодексу України, людей не можна знімати на фото чи відео без їхньої згоди, має бути письмове чи усне попередження, залежно від обставин.

В Конституції України також ідеться про обов’язкову згоду громадян на збір, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації. Відеофіксація дозволена лише у тих випадках, коли це стосується інтересів нацбезпеки, економічного добробуту та прав людини.

Зйомка в публічних місцях

Публічні (громадські) місця – це вулиці, площі, кімнати для переговорів або робочий кабінет, де можна зустріти сторонніх людей.

Відкрита відеозйомка в громадських місцях є законною, тому письмова згода не потрібна. Без дозволу не можна знімати на приватній території, в транзитних будівлях, будівлях суду, урядових будівлях. До того ж, коли зйомка заважає правоохоронцям, пожежним або медпрацівникам використовувати камеру заборонено.

Відеозйомка в офісі

Незважаючи на те, що на підприємстві чи в офісі є приміщення, які відносяться до публічних місць (робочі кабінети, конференц-зали), зйомка без згоди працівників заборонена.

Хоча щоденне виконання трудових обов’язків не можна назвати заходом публічного характеру. Так чи інакше, таку зйомку співробітники повинні дозволити, і то письмово.

Що стосується робочих місць, відеоспостереження має бути відкритим. Тобто камери або на видному місці, або повідомлені працівники.

Зйомка на приватній території

Це – приміщення або окремі кімнати в приміщеннях, наприклад, туалети, роздягальні, ванні кімнати, квартири. Це й інша приватна власність, яка займає певну територію (приватний будинок і прибудинкова земельна територія). Без дозволу знімати заборонено! Проте є винятки. Згідно Закону “Про оперативно-розшукову діяльність”, підрозділи, що займаються такою діяльністю мають право негласно знімати інформацію з каналів зв’язку, застосовувати інші техзасоби отримання інформації лише за рішенням суду. При цьому проводити оперативно-розшукову діяльність і фото-, кіно- і відеозйомку, іншим приватним організаціям або особам заборонено.

Як діяти, коли людина погодилась на зйомку, а потім передумала?

Людина, яка погодилась на проведення зйомок в приватних місцях, може вимагати її негайного припинення. Так само це стосується особистого життя, коли особа просить показати лише певний фрагмент, а іншу інформацію вирізати. На практиці це зустрічається часто. Тому таку вимогу краще не ігнорувати, бо він заснований на людських факторах! Поряд з тим, ігнорування може розізлити відповідача та потягне за собою судову тяганину. А з нею і відшкодування моральної шкоди.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Відеофіксація: в яких місцях дозволена, а коли можна “нарватись” на неприємності?