На сьогодні все більше українців прагнуть побувати за кордоном, особливо після скасування віз. У кожного своя мета. Зазвичай, це прагнення подорожувати та побачити нову країну. Для декого – необхідне лікування чи оздоровлення за межами України, екскурсії. Це стосується не лише дорослих, а й дітей. З новими правилами з’явилося й безліч питань. Відповіді на них, Ви можете знайти у цій статті.

Раніше, аби перетнути кордон із дитиною, батькам було достатньо внести дані у свій закордонний паспорт чи оформити дитячий проїзний.  З 2016 року правила змінилися. У дитини тепер має бути власний біометричний закордонний паспорт із відповідним мікрочіпом. Однак, якщо у паспорті старого зразка вказано, що термін дії поїздки ще не вийшов, то з ним подорожувати можна до 2018 року. При цьому, щоправда, необхідно відкривати шенгенську чи національну візи. У країнах ЄС діє безвіз, а з ним і біометричні паспорти.

Основні правила перетину кордону дітьми

Діти віком до 16 років не мають права покидати межі країни без дорослих. Супроводжуючими можуть бути батьки, опікуни чи інша особа, яка має відповідний дозвіл. Коли ж із дитиною їде один із батьків, при собі він має мати нотаріально завірену згоду від іншого. А також має вказати мету візиту та чітко встановлений час перебування. Бувають випадки, коли дозвіл отримати не так легко, як хотілося б. До прикладу, батько не хоче відпускати дитину з матір’ю. Для вирішення цього спору існує суд, до нього пишеться позовна заява. Вислуховуються сторони, причини відмови у дозволі та мету самої поїздки.

З якого віку дитині потрібен біометричний закордонний паспорт та принципи його оформлення

На дитину можна оформити такий паспорт з самого народження! Він має такий самий вигляд, як і в дорослих. У паспорті 32 сторінки зі знаком біометрії, сторінка з особистими даними, а також вмонтований безконтактний мікрочіп. На нього зберігають персональні та біометричні дані. Такий документ підробити неможливо та й скористатися ним, оскільки конфіденційна інформація захищена.

Процедура оформлення залежить від віку дитини. Наприклад, дітям до 12 років не потрібно відскановувати відбитки пальців і ставити цифровий підпис. Подавати документи на виготовлення мають право батьки. Після 12 років – сканування відбитків проводиться лише за дозволом батьків. При досягненні 14-річчя процедура з відбитками необхідна, до неї вже додається цифровий підпис підлітка. Його вносять на чіп у паспорті. Отримати закордонний біометричний документ можна лише за наявності ID-картки (новий тип внутрішнього паспорта громадянина України). Після 16 років можна самостійно подавати документи на виготовлення. З цього віку паспорт можна оформити на 10 років. До 16 років паспорт такого типу діє 4 роки.

Де оформлювати закордонний біометричний паспорт?

Слід звернутися до Державної міграційної служби. Туди подати пакет документів для виготовлення паспорта:

  1. заява-анкета (її заповнює або сама дитина, якій виповнилося 16 років, або один із батьків неповнолітньої дитини);
  2. паспорт громадянина України чи свідоцтво про народження;
  3. квитанції оплати адміністративного збору;
  4. 2 кольорові фотографії (3,5 на 4,5 см), а також портретна фотографія (10 на 15 см).

Присутність дитини, якій немає 12 років – не обов’язкова!

Нюанси під час оформлення

Якщо один із батьків є іноземцем, вимагаються додаткові документи такі як:

  • підтвердження того, що не є громадянином України;
  • довідку про те, що дитина має українське громадянство;
  • у випадку, коли батьки разом не проживають (заяву пише той, хто живе із дитиною. Це може бути свідоцтво чи рішення суду про розлучення, про смерть одного з батьків, про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатним чи безвісти зниклим);
  • витяг із Державного реєстру актів цивільного стану про народження, де зазначені відомості про батька, згідно зі статтею 135 СКУ;
  • довідку про зареєстроване місце проживання дитини.

Аби виїхати за кордон неповнолітній дитині, без батьківського піклування чи дитині-сироті, необхідно додати документ із повноваженням директора дитзакладу,  договір про влаштування дитини до прийомної родини, рішення органів опіки та піклування, а також суду про про встановлення опіки, договір про патронат.

Якщо терміни з виготовлення дитячого біометричного паспорта не піджимають, роблять його близько 20 днів. Його вартість – 557 грн. 32 коп. За тиждень можна його виготовити за 810 грн. 32 коп. Також існує екстрений порядок (3 дні), тоді сплатити потрібно більше. Окрім зазначеної суми, доведеться оплачувати послуги банку. А це 3-5% від того.

Отже, аби вивезти дитину за кордон, необхідно підготувати ряд документів. Якщо не вдається отримати дозвіл від одного з батьків – справою займається суд.

Інформацію про консультування з питань сімейного права, Ви можете отримати на сторінці Отримання дозволу на виїзд дітей за кордон.

 

 

 

Виїзд дитини за кордон – правила перетину та необхідні документи