Виїзд дітей за кордон: коли потрібна нотаріальна згода?

Відповідно до українського законодавства (зокрема, п. 3 ст. 313 ЦКУ), дитина від 16-ти років має право самостійно виїжджати за кордон. А дитина до 16-річного віку має на це право лише за згодою батьків і в обов’язковому супроводі. Це незалежно від того, яка мета поїздки, чи то лікування, чи подорож у гості. Далі в статті – виїзд дітей за кордон і нюанси.

Виїзд дітей за кордон. Коли потрібна нотаріальна згода, а коли – ні

Вивезти дитину до 16-річного віку за межі країни можна лише за наявним дозволом другого з батьків. Дозвіл потребує обов’язкового нотаріального посвідчення. Більше того, в документі має бути маршрут і час подорожі.

Важлива та необхідна умова для виїзду за межі країни – закордонний паспорт.

 

Виїзд дітей за кордон. Згода батьків потрібна

Нотаріально посвідчена згода батьків потрібна тоді, коли:

  • дитину везе один із батьків, а від другого потрібен на це дозвіл. При цьому зазначений маршрут і час поїздки;
  • дитину вивозить із країни уповноважена особа. Нотаріально посвідчена згода надається від обох батьків. При цьому знову ж таки потрібно вказати державу, куди прямує дитина та відповідний часовий проміжок перебування.

Виїзд дітей за кордон. Згода батьків НЕ потрібна

Нотаріально посвідчена згода батьків не потрібна у тих випадках, коли:

  • другий із батьків – іноземець або особа без громадянства (має бути підтвердження – запис про батька в дитячому свідоцтві про народження);
  • паспорт чи проїзний документ містить запис стосовно вибуття на постійне місце проживання за кордон, або ж відповідна відмітка.

Замість нотаріально посвідченого дозволу можуть підійти й такі документи:

  1. свідоцтво про смерть другого з батьків;
  2. судове рішення щодо позбавлення батьківських прав;
  3. рішення суду стосовно визнання другого з батьків безвісти відсутнім;
  4. судове рішення про недієздатність;
  5. наданий дозвіл на виїзд за кордон неповнолітнього без згоди та супроводу (рішення суду);
  6. якщо дитину супроводжує одинока матір, то довідка про народження дитини (видає відділ РАЦСу), з підставами внесення відомостей про батька;
  7. довідка щодо наявних аліментних боргів, де кошти на дитину не виплачувались понад півроку (видає орган держвиконавчої служби);
  8. свідоцтво про народження дитини, що видав компетентний орган іноземної держави, де немає інформації про батька.

Як висновок, якщо хтось із батьків не надає згоду на вивезення неповнолітньої дитини за кордон, то це зробити не зможе. Сама згода має бути нотаріально посвідченою. А в документі повинна бути чітко вказана країна прямування та період перебування.

Законодавчі вимоги хоч і є обґрунтованими стосовно рівності прав батьків, однак часто породжують маніпуляції. Подібні неприємні ситуації, на жаль, можуть виникнути будь з ким. Тому варто знати, що законом передбачене право на можливість отримання дозволу на виїзд дитини в судовому порядку.

Якщо Вам необхідна юридична підтримка, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Отримання дозволу на виїзд дітей за кордон.

Виїзд дітей за кордон: коли потрібна нотаріальна згода?