Наприкінці липня набрав чинності закон “Про енергетичну ефективність будівель”. Відповідно до нього, планують провести масовий аудит квартир і будинків на рахунок їхньої енергоефективності. У підсумку повинні видати сертифікати. Варто зазначити, що на сьогодні аудит є добровільним. А вже 3 1 січня 2019-го стане обов’язковим. Утеплення будинків, кого торкнеться це питання, штрафи при відсутності сертифіката – далі.
Утеплення будинків. Кого зобов’яжуть отримати сертифікати?
Проведення енергоефективного аудиту та отримання сертифікату стосуватиметься:
- об’єктів будівництва (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт);
- будинків, що мають загальну опалювальну площу понад 250 кв. м., у яких перебувають органи влади;
- багатоквартирних житлових будинків, які є учасниками державних програм фінансування енергоефективності.
Будівлі присвоять відповідні букви, враховуючи його рівень енергоефективності, де «А» (найвищий), G (наймарнотратніший). При цьому за фіктивні сертифікати чи ж їх відсутності передбачені штрафи – від 3400 до 5100 гривень.
Такі зобов’язання, в першу чергу, ляжуть на плечі тих ОСББ, які захочуть отримати державне спільне фінансування. Якщо говорити про житлові будинки, то сертифікати є необов’язковими. Потрібні будуть тоді, коли хотітимуть державну допомогу. А для того, щоб взяти фінанси з фонду енергоефективності, необхідне проходження аудиту.
Нині в Кабінеті міністрів думають, як підготувати низку підзаконних актів. Зокрема міркують над створенням реєстру сертифікованих аудиторів і наглядового органу, що буде виписувати штрафи. Сама ж процедура аудиту коштуватиме приблизно 8-15 тисяч гривень. Сума залежатиме від будинку та остаточного варіанту положення щодо сертифікації.
У будь-якому випадку гроші доведеться віддати простим мешканцям. Варіанти можуть бути різними. Хтозна, можливо ОСББ пропишуть це в тарифі на обслуговування.
Утеплення будинків. Чи вистачить аудиторів?
Аудиторів, кажуть експерти, на всіх не вистачить. Та й і в Законі немає жодних деталей стосовно умов отримання сертифіката, вимог до будівлі та правил проведення перевірки. Все це планують прописати в підзаконному акті Мінрегіонбуду.
Зараз зрозуміло лише те, що сертифікати більш за все видаватимуть енергоефективні аудитори та фахівці, що обстежують інженерні споруди. У зв’язку з тим, що поки не створили спецреєстр, неможливо підрахувати число таких в Україні. При цьому вказують, що держкошти для тепломодернізації прагне отримати чимала кількість житлових будинків.
Загалом, щоб провести енергоаудит, спеціаліст бере необхідну інформацію, їде на об’єкт, на підприємстві отримує технічні дані будинку. Далі в програмі проводить розрахунки. Проте фахівців мало, на всіх не вистачить. А в Україні лише бюджетних будівель майже 8 тисяч. Житлових – 250 тисяч. Роботи, кажуть експерти, на років так 2.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Перевірити забудовника в Києві та Київській області.