Українські ОСББ лише набирають обертів. На сьогодні будинками управляють більше 27,5 тисяч ОСББ. Це 19% від усіх домогосподарств у нашій країні. А от наприклад у Бельгії управляють будинками спеціальні синдики (у перекл. з франц. – довірені особи). Так звані бельгійські ОСББ, на відміну від українських, мають більше прав і повноважень. Різниця суттєва, бо там громадяни самостійно обирають постачальника послуг. А в нас переважна кількість ринкових монополістів. Це – міські водоканали, міські тепломережі, міськгази.

До кінця ж року в усіх багатоквартирних будинках мають бути ОСББ на чолі з управителями. Проте поки цим питанням сильно не заморочуються. В чому проблема та які труднощі – далі.

Українські ОСББ. У чому проблеми?

Закони України далекі від досконалості. Тому вже діючі ОСББ натикаються на серйозні труднощі. Дійшло до того, що частина правлінських глав готує звернення до українського прем’єра Володимира Гройсмана, а також до віце-прем’єр-міністра, міністра регіонрозвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка.

Досі не запрацював Реєстр територіальної громади, де мешканці змогли б отримати довідки щодо сімейного складу, реєстрації місцепроживання тощо. Нині ж керівники ОСББ вимушено видають подібні папірці на підставі даних, що надають самі жителі. Справа в тому, що об’єднання безправні в наданні таких послуг. Це можуть робити лише суб’єкти надання адміністративних послуг.

Штрафи за сміття

Співвласники багатоквартирних будинків залучають до адмінвідповідальності тих, хто порушує правила благоустрою прибудинкової території. Її й досі не передали жителям в управління. За переповнені сміттєві баки місцева влада пропонує виписувати великі штрафи. Настільки ж занедбаних будинків мало. Більша частина керівників намагається слідкувати за загальним станом. Стосовно штрафів, то ОСББ будуть попереджувати не один раз. Було й таке, що постачальник послуг збанкрутів і не було кому вивозити сміття. Та й самі жителі не завжди добросовісно оплачують комунальні послуги. У свою чергу, постачальники вимагають акт прийому-передачі будинку від ОСББ. Разом з тим, роблять відповідальними за витрати зовнішніх інженерних мереж, які не мають відношення до майна багатоквартирних будинків. Самі ж категорично відмовляються взяти на баланс безгосподарні комунікації. З таким підходом і виникають труднощі.

Забудовники – запеклий ворог?

Часто покупцям нав’язують компанію, що керуватиме та виставлятиме будь-які тарифи. Квартирним покупцям відмовляються навіть видавати документи без потрібного підпису.

Хитрі забудовники в інвестиційних договорах прописують пункт, який зобов’язує обрати собі обслуговуючу компанію. Аби в людини було право на власність купленої квартири, такий документ вимагають підписати. Для того ж, щоб позбутись від компанії, що обслуговує, мешканці повинні створити ОСББ. Це потребує документів на будинок (першочергово техпаспорт).

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Українські ОСББ: які головні труднощі та проблеми?