Відповідно до українського законодавства, держава забезпечує охорону прав матері, батька, дитини, забезпечує пріоритет сімейного виховання. На сьогодні ж більшість вагітних продовжує працювати, виконувати трудові обов’язки. Жінка, яка дорожить роботою, зазвичай боїться повідомити про свій цікавий стан керівництву. А раптом звільнять. У нашій статті – чи мають право звільнити вагітну, права жінки при прийомі на роботу, пільги та матеріальна допомога, неповний робочий день у зв’язку з положенням.

Трудові права вагітних

Прийняття на роботу

Згідно з Сімейним кодексом України, роботодавці не мають права відмовляти в прийомі на роботу вагітній чи мамі, яка має дитину віком до 3 років. А одинокій матері, якщо є дитина до 14 років або ж інвалід.

Якщо висовуються підстави, то вони повинні бути обґрунтованими, а відповідь письмовою. Коли ж підстава лише вагітність чи материнство – вважається порушенням прав. Тому жінка має право звернутися до суду зі скаргою.

Звільнення

За законом не мають права звільнити вагітну жінку, жінку, яка має дитину до 3 років. А також одиноку матір, яка має дитину-інваліда віком до 14-ти.

Виняток – повна ліквідація підприємства, установи або організації. Проте в такому випадку, жінку повинні працевлаштувати на нове робоче місце.

Робота, від якої жінка має право відмовитись

Незаконно залучати вагітних:

  • до роботи в нічний час;
  • до надурочних робіт;
  • до робіт у вихідні;
  • до відряджень.

Маючи медичний висновок, жінка має право на полегшені трудові обов’язки, безпечний і легший вид діяльності. Звільнити від шкідливої роботи мають із збереженням заробітку, тобто переведення не повинно впливати на розмір попереднього заробітку. Те саме стосується і молодих мам (діти до 3 років).

Неповний робочий день

За проханням вагітної, роботодавець забов’язаний надати неповний робочий день/тиждень. Праця ж оплачується пропорційно відпрацьованому часу, в залежності від виробітку. Так само це стосується і мам, у якої дитина віком до 3 років, мам-одиначок, в яких діти до 14 років, інваліди.

Матерям дітей віком до 1,5 року, окрім загальної перерви для відпочинку й харчування, мають надавати додаткові (годування дитини, не рідше, ніж через кожні 3 год, тривалістю не менше 30 хв).

Якщо жінка має 2 і більше грудних дітей, то тривалість перерви не має бути меншою за годину для кожної.

Відповідний порядок встановлює керівництво, профком, враховуючи бажання матері.

Відрядження

Вагітних, а також мам, які виховують дітей віком до 3 років, забороняється направляти у відрядження і переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором. Що стосується матерів, які мають дітей до 14 років або дитину-інваліда, можуть направлятися у відрядження, але за їх згодою.

Право на пільги. Відпустка

Керівництво має подбати про видачу безкоштовних путівок до санаторіїв, будинків відпочинку. А також про матеріальну допомогу.

Жінкам надають оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Тривалість – 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) днів після пологів.

 

Жінка має право приєднати щорічну відпустку до декретної відпустки (незалежно від тривалості роботи протягом року).

Додаткова відпустка по догляду за дитиною

За бажанням жінка має право на відпустку до досягнення дитиною 3-х років, отримуючи державні виплати.

Відпустка по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні.

Якщо ж дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати. Тривалість визначається згідно з медичним висновком (не більше, ніж до 6 років).

Чи зараховується декретна відпустка до стажу роботи?

Відпустка по догляду за дитиною (до 3 років) та відпустка без збереження зарплатні надаються за заявою матері або батька, дідуся чи бабусі, родичів, які доглядають за дитиною, повністю або частково. Встановлюється період та оформлюється наказом керівництва.

Загалом, вищезазначені відпустки зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.

Трудові права вагітних і молодих мам