Відповідно до норм українського законодавства, повна дієздатність особи вважається з 18-річного віку. Попри це, нерідко можна зустріти по вуха в роботі неповнолітнього. Бажання розвиватись і заробляти грошей ніхто не вилучає. Проте в таких випадках повинні знати про правила та можливі ризики. Отож трудові права неповнолітніх – далі.

Трудові права неповнолітніх. Які вони на законному рівні?

Якщо 16-річна особа хоче піти на роботу, то потрібна згода хоча б одного з батьків/усиновителів. Те саме стосується підлітків 15-річного віку. Проте це швидше виняток із правил. Для того, щоб підготувати молодь до продуктивної праці можуть допустити навіть учнів-старшокласників. Однак для виконання легкої роботи та тієї, що не шкодить здоров’ю і не впливає на навчальний процес. Іншими словами, у вільний від занять час і після досягнення 14 років, обов’язково також за згодою батьків.

У статті 187 Кодексу йдеться, що тих, кому немає 18-ти, у трудових правовідносинах прирівнюють у правах до повнолітніх. А стосовно охорони праці, робочого часу, відпусток тощо мають право на користування пільгами, що встановлені законами.

Кожне підприємство, установа, організація повинна вести спеціальний облік неповнолітніх працівників, зазначати при цьому дати їх народження.

Трудові права неповнолітніх. Укладення трудового договору

Обов’язкова умова – письмова форма трудового договору.

Заборонено залучати осіб, яким немає 18-ти до важкої праці, роботи зі шкідливими чи небезпечними умовами, до підземних робіт. Також це стосується підіймання та переміщення речей із великою вагою. До того ж, надурочної роботи та праці у вихідні дні.

На роботу ж приймуть неповнолітніх, якщо попередньо пройдений медогляд. До 21-річчя доведеться це робити щороку.

Для молоді передбачені й спеціальні гарантії стосовно відпочинку. Зокрема, щорічну відпустку надають у зручний час.

Трудові права неповнолітніх. Звільнення

Звільнити молодих працівників за ініціативи власника можуть лише у разі згоди районної (міської) служби у справах дітей.

Якщо здоров’ю неповнолітнього загрожує робота, то вимагати розірвання трудового договору мають право:

  • батьки;
  • усиновителі чи піклувальники;
  • державні органи та службові особи, які наглядають і контролюють додержання законодавчих норм про працю.

 

Якщо Вам необхідна юридична підтримка, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів роботодавця.

Трудові права неповнолітніх: що говорить закон про таку працю?