За статтею 47 Кодексу законів про працю України, роботодавці мають обов’язок розраховуватись із працівниками та видавати трудові книжки у день звільнення. Проте на практиці дотримання таких законодавчих вимог відбувається дуже рідко. Що ж робити у подібних випадках – далі в статті.

Трудові книжки. Основне про них

Як правило, поки працівник виконує свої робочі обов’язки трудова книжка знаходиться у відділі кадрів (кадрова служба). Таким чином, відповідальне за її збереження саме керівництво, а не співробітник.

Всі внесені за період роботи записи, нагороди засвідчує керівництво своїм підписом і печаткою підприємства. Варто знати, що записи стосовно дисциплінарних стягнень у трудову книжку не вносяться.

У разі звільнення працівника уповноважена особа зобов’язана видати трудову книжку у день звільнення. При цьому внести відповідний запис. Якщо ж видачу трудової затримують з вини керівництва, то передбачена компенсація – середній заробіток за весь період вимушеного прогулу. Таким чином, для власника це зобов’язання на законному рівні, а не просто право.

Буває, коли співробітник у день звільнення відсутній. У такому випадку йому повинні надіслати поштове повідомлення, де вказати необхідність отримання документу. Стосовно пересилання трудової книжки за допомогою пошти, необхідна письмова згода працівника.

Якщо ж працівник заподіяв матеріальну шкоду підприємству, то роботодавець має право подати на нього до суду. Тому затримка видачі трудової книжки чи виплати будуть обгрунтованими та логічними.

Трудові книжки. Що робити працівникам, коли їх не хочуть віддавати?

Отож далі можливі варіанти:

  1. роботодавцеві надіслати рекомендований лист із описом вкладення. При цьому давши згоду на те, щоб трудову книжку переслали за вказаною адресою. Коли він отримає лист, то Вам прийде зворотне повідомлення, що працівники пошти вручили його представникам;
  2. коли трудова так і не надійшла за вказаною адресою, то потрібно знову звернутись до роботодавця. Проте цього разу пред’явити вимогу стосовно виплати середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу. Слід попіклуватись, аби звернення було з підтвердженнями, тобто доказами. Наприклад, чек про відправлення, зворотне повідомлення тощо;
  3. звернутись можна і до профспілкової організації, якщо, звісно, така є на підприємстві. У ній повинні захищати права співробітників. Особливо, коли мова йде про проблемне звільнення;
  4. Державна інспекція (служба) України з питань праці також може допомогти. Туди слід написати заяву. З боку уповноваженого органу – складання протоколів про адміністративні правопорушення, коли порушується законодавство про працю;
  5. звернення до суду.  Суд негайно виконує рішення стосовно присудження співробітникові виплати зарплатні. Проте не більше, ніж за 1 місяць.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.

Трудові книжки: які дії, коли роботодавці їх не видають?