Нерідко роботодавець може зіткнутись із проблемами в своїй організації. При чому створити їх самостійно. Це або через недостатньо приділену увагу чи необізнаністю в деяких речах, або ж нехтуванням правил і норм трудового законодавства. Так чи інакше, посилений контроль з боку Держпраці та збільшення сум штрафу враз може “включити” роботодавця. На які найтиповіші помилки звертають увагу перевіряючі – далі в статті.
Перевірка роботодавців. Види типових порушень
Неправильні записи в трудових книжках
У розділі “Відомості про роботу” всі записи систематично вносились російською мовою. Це і є порушення вимог п. 2.1. гл. 2 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників», що затверджені наказом Мінпраці України від 29.07. 1993 р. №58. До того ж, коли не вносяться відповідні записи в трудові за результатами атестації робочих місць всім працівникам, у яких є право на пільгову пенсію.
Звільнення
Якщо накази про звільнення видають пізніше дня звільнення – порушені вимоги частини 1, статті 47 КЗпП.
Коли працівникові вручають копії наказу наступного дня після звільнення (ч. 2 ст. 47 КЗпП України).
Коли проводять остаточний розрахунок із працівником не в день звільнення – частина 1, стаття 116 КЗпП.
Відпустки та особові картки
Коли застосовують особові картки старого зразка, що не відповідають типовій формі, яка затверджена спільним наказом Держкомітету статистики України, Міноборони України від 25. 12. 2009 р. №495/656 (п. 2. 5. гл . 2 Інструкція №58).
Крім того, порушеною вимогою трудового законодавства є відсутність дати на момент складання наказу про відпустку (недотримання типової форми П-3). Також це стосується посилання на вид відпустки, де вказують “робоча” (частина 1 стаття 4 Закон України «Про відпустки»); якщо документи первинного обліку не відповідають типовим формам.
Прямим порушенням є й тоді, коли відпустки надають без збереження зарплатні за сімейними обставинами понад 15 календарних днів на рік (частина 2 стаття 84 КЗпП, стаття 36 Закону України “Про відпустки”).
Якщо в наказах не зазначено тимчасове виконання зобов’язань відсутнього працівника без увільнення від основної роботи розмірів доплати (ст. 105 КЗпП України).
Якщо зарплатню за час щорічної відпустки виплачують пізніше на 3 дні до початку відпустки (частина 4 стаття 115 КЗпП, частина 1 стаття 21 ЗУ).
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів роботодавця.