Трудове право: як ФОП вести трудову книжку?

На сьогодні фізичній особі-підприємц (ФОП) не потрібно нести трудовий договір до служби зайнятості задля реєстрації. Однак з’являється немало інших питань на рахунок оформлення трудових відносин між ФОП і працівником. Одним із них є – внесення записів до трудової книжки. Відповідно до ЗУ “Про працю” (ст. 21), трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем. В обов’язки першого входить виконання роботи, дотримання розпорядку. А власник повинен сплачувати зарплатню, забезпечити необхідні умови праці. Поряд з тим, існує закон (ст. 265), який передбачає, що в разі допущення до роботи працівника без оформлення трудових відносин, накладається штраф на юр. і фіз. осіб-підприємців. Тому за ч. 3, ст. 24 КЗпП працівника без договору (контракту), до роботи допустити не мають права.

Трудове право. Записи до трудової книжки

Відповідно до п. 6, ч. 1, ст. 24 КЗпП, трудовий договір повинен бути обов’язковим, оформленим письмово.

Оформляючи трудові книжки, ФОП повинні керуватися нормами Інструкції про порядок ведення. Інструкція затверджена Мінпрацею, Мін’юстом, Мінсоцзахистом. Такими є:

  • записи щодо призначення на роботу, переведення та звільнення повинні вносити на підставі наказу (розпорядження) (Інструкція, п. 2.5);
  • при звільненні співробітника, записи про роботу, нагороди за час праці потрібно внести до трудової. Засвідчити документ підписом може керівник, уповноважена ним особа, печатка організації, відділу кадрів.

Так як ФОП це роботодавець, то він вносить записи і ставить печатку, якщо є.

Записи за відсутності печатки

У Господарському кодексі (ст. 58-1) йдеться, що суб’єкти господарювання можуть не ставити печатку. Це означає, що ФОПи, які вносять записи до трудової, її засвідчують підписом.

Щодо страхового стажу для призначення матеріального забезпечення в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, допомоги з безробіття та пенсії, працівник буде підтверджувати за відомостями, які знаходяться в системі персоніфікованого обліку про застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування. Положення затверджене постановою № 10-1 .

У кого знаходяться трудові?

Ті працівники, які працюють за трудовим договором у ФОП без створення юр. особи з правом найму та фіз. осіб, що використовують працю, пов’язану з послугами (няні, водії, кухарі), зберігають книжки у себе (Інструкція, п. 2.21-1).

Перший запис у трудовій

Відповідно до норм Інструкції № 58, неможливо ФОПу виписати трудову книжку для того, хто вперше працевлаштовується та не має трудової. Таке право має юридична особа.

Отже, першу сторінку підписує відповідальна за видачу книжок особа. Після – ставить печатку організації чи відділу кадрів.

Стягнути з працівника за бланк трудової може лише власник чи уповноважений (Інструкція № 58, п. 6.1).

Загалом, якщо не вести трудову книжку ФОП, це не є порушенням закону. Таким чином, адміністративна відповідальність не передбачається.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.

Трудове право: як ФОП вести трудову книжку?