Трудові спори виникають нерідко. Відтепер в Україні запрацювала спрощена система щодо їх вирішення. Порядок оновлений, терміни змінені, а інтереси можуть представляти не лише професійні адвокати. Усе це по суті дозволить зменшити витрати на судову справу. Більш детальніше – далі в статті.

Трудове право. Нові правила вирішення трудових спорів

Насамперед, варто зазначити, що відтепер справи мають розглядатися не більше 60 днів. До того ж, у бізнесменів з’явилася можливість вимагати відшкодування збитків, яких завдали наймані менеджери. Зробити це можна завдяки господарському суду, а не через суд загальної юрисдикції.

Щодо Господарського та Цивільного процесуальних кодексів, а також Кодексу адміністративного судочинства України (закон №2147-VIII), відповідні зміни діють вже цілий місяць. За словами фахівців, вже є перші судові рішення за новими правилами.

Скорочені терміни

У нових редакціях українських процесуальних кодексів – нові норми й правила щодо розгляду спорів окремих категорій. До прикладу, спори трудового характеру для більш швидкого вирішення розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження.

Таким чином, як тільки відкриється провадження у справі є не більше 60 днів. Скорочення термінів досягається за рахунок відсутніх деяких стадій судового розгляду (підготовче засідання, судові дебати). Разом з тим з’явилася можливість розглядати справи за наданими матеріалами, тобто без присутності сторін. Однак за ініціативою суду, для вирішення спору він може викликати одну зі сторін.

Це по суті дозволить працівникам більш оперативно відстоювати свої права. Самі ж процеси затягнути буде складніше. З іншого боку, через короткий термін учасникам доведеться більш ретельно готуватись до засідань у залі суду.

Важливо пам’ятати, що в роботодавця є краща можливість надати необхідні докази, аніж у працівника. Тому тут потрібно бути дійсно підготовленим.

Якщо говорити про судові дебати, вірніше їх відсутність, то для сторін це означає, що кінцева позиція озвученою не буде.

Коли ж зазирнути до реальної судової практики, то новий порядок розгляду справ може бути проігнорованим. Одна із причин – завантаженість судів. Тому чи зміниться щось – покаже час.

З іншого боку, для працівника це може плюсом, якщо той прагне поновитись на роботі. Якщо це зробити вийде, то за такий вимушений “простой” нарахують зарплату. До того ж, сам момент трудової тяжби дозволить отримати більше грошей.

Найчастіше до суду звертаються через незаконні скорочення, невиплату зарплатні, відпускних тощо.

Як захиститись самостійно?

Не в усіх працівників є можливість звернутися за допомогою до адвоката. Таким чином, доводиться захищатися самостійно, попередньо порадившись із юристом або ж прочитавши спецлітературу. Лише підготовка до позову, зібрання документації може обійтися в декілька тисяч гривень.

Варто пам’ятати, що держава надає безкоштовного адвоката лише в кримінальних справах.

Щодо представника в суді з трудового спору, то виступати може будь-хто, головне, щоб повнолітня особа, навіть якщо не має освіти юриста. Проте недостатня кваліфікація може суттєво вплинути на судове рішення.

Досудова підготовка потребує багато часу. Адже необхідно зібрати документацію (трудова книжка, наказ, довідки).

Якщо залучити адвоката, то справа буде значно швидшою.

Як стягнути збитки?

Зміни торкнулися й порядку розгляду спорів в господарських судах з посадовцями (колишніми) підприємств щодо відшкодування збитків. Нині є можливість звернутися до господарського суду не лише юридичній особі, а й власникам компаній (учасники, акціонери), які мають у володінні 10% і більше акцій або ж статутний капітал підприємства.

Раніше відповідні позови до могли подавати лише ті юрособи, які постраждали від дій або бездіяльності своїх посадових осіб. Відтепер ці позови юросіб розглядають суди загальної юрисдикції.

Юристи кажуть, що розгляд справ у загальних судах триває довше, аніж у господарських. Адже останні розраховані більше на специфіку бізнесу.

Окрім того, власники бізнесу можуть ввести таку посаду як заступник директора з правових питань. Він же автоматично стає членом виконавчого органу підприємства. Виходячи з цього, юрист компанії (глава відділу) змінює статус, а також прив’язку до юрдепартаменту на прив’язку до виконавчого органу компанії вже у якості заступника директора з правових питань (не має свідоцтва адвоката, діє на підставі довіреності, наказу, виписки зі статуту і т. д.). Таким чином продовжує виконувати свої функціональні обов’язки юриста в судових процесах за участю компанії.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.

Трудове право. Як довести, що начальник не правий або нові правила при трудових спорах